Czasami spotykam osoby, które usilnie próbują przekonać towarzystwo, że WordPress to system CMS nadający się tylko do prowadzenia bloga.

Niestety jest to błędne myślenie oparte na braku wiedzy w tej dziedzinie, braku doświadczenia oraz rozpowszechnianiu mitów. WordPress wywodzi się z systemu blogowego i także nadaje się do prowadzenia bloga, z podkreśleniem słowa także.

hustawka

WordPress zdominował świat. Od 2010 roku, gdy zawitał do pierwszej trójki najpopularniejszych CMS’ów na świecie jego wzrost jest sukcesywny i tak duży, że konkurencja została daleko w tyle. Ciekawe dlaczego? Tyle blogów ludzie piszą? 😉
Podchodząc poważniej do sprawy – WordPress to doskonałe jądro systemu, a ono jest jak silnik, do którego podłączamy różne podzespoły budując w ten sposób witrynę.

Więcej o porównaniu największych systemów CMS pisałem na początku roku. Wtedy przewaga WordPress’a była ogromna i cały czas się utrzymuje.

Tak więc jeśli WordPress to system nie tylko dla bloga, to do czego jeszcze?

Oczywiście dla stron firmowych. Obecnie to standard, gdzie nie rzucić kamieniem to słyszy się: nasza strona firmowa działa na WP. I nikt w tych firmach nie mówi: jak my możemy mieć stronę na WordPress’ie, przecież WP to system dla bloga, a fuj fuj…

Ludzie korzystają z tego co jest wygodne w użyciu, stale rozwijane i bezpieczne. Korzystając z WP można zbudować małą wizytówkę firmy, jak również dużą witrynę z obszernymi katalogami produktów, poradami, aktualnościami i plikami do pobrania.

Sklepy internetowe. Do jakiegoś czasu sklep internetowy na WP to było wyzwanie pod górkę. Łatwiej było skorzystać z platform dedykowanych, dla przykładu PrestaShop lub Magento. Obecnie pojawiło się wiele dodatków ułatwiających sprzedaż online na WordPress’ie, które pozwalają przygotować bardzo dobry e-sklep oferujący nie tylko fizyczne dobra ale też wirtualne jak pliki lub kursy video.

Portfolio – strona internetowa, na której w ciekawy sposób publikujemy graficzny dorobek autora. To mogą być fotografie, jak również inne materiały.

Forum internetowe – Do WordPress’a łatwo możemy dodać forum przez co zwiększymy funkcjonalność naszej witryny lub nawet możemy zamienić ją w typowe forum internetowe.

Serwis społecznościowy – Możemy także zbudować serwis ze strefą dla zalogowanych użytkowników, ich stronami profilowymi, prywatnymi wiadomościami i wszystkim co jest potrzebne, aby taki serwis dobrze służył swoim użytkownikom.

Ogłoszenia – To także jest możliwe do przygotowania i nie jest to jakimś kosmicznie trudnym wyzwaniem. Pamiętać należy o jednym – WordPress to bardzo dobry silnik, który służy nam jako baza, a do niej dokładamy gotowe moduły (tak zwane wtyczki w nomenklaturze WP) lub sami tworzymy lub zlecamy utworzenie mniejszych lub większych dodatków.

A zdjęcie z okładki wpisu to takie przekomarzanie się z tym mitem, że WordPress to system tylko dla bloga.