Optymalizacja prędkości WordPress

Za szybkość wczytywania strony odpowiada wiele czynników.
Jeśli masz stronę postawioną na WordPress’ie, która powoli się otwiera mimo, że wszystko (WordPress, pluginy, szablon) jest zaktualizowane, służę pomocą i mogę zaoferować:

T

Przegląd pluginów

Właściciele witryn często instalują wiele pluginów, które potrafią nie dość, że znacznie spowolnić ładowanie strony, to jeszcze wywoływać błędy lub ograniczać pewne funkcjonalności.
To jest pierwszy krok związany z optymalizacją strony korzystającej z WordPress’a.

i

Pamięć podręczna cache

Wersja cache strony to przygotowane pliki, po które system może błyskawicznie „sięgnąć”, zamiast generować je od nowa, co zużywa zasoby serwera. Obecnie dostępne są już pamięci podręczne dla plików strony internetowej, jak i dla bazy danych, w której przechowywane są teksty i ustawienia witryny.

Zasoby blokujące renderowanie

Aby dana strona została wyświetlona potrzeba pobrać wiele różnych elementów. Niektóre z nich potrafią „wepchać” do kolejki przed innymi, ważniejszymi. Dlatego warto zadbać o to, aby różne pliki JavaScript, CSS, Font Awesome, Google Fonts etc. powędrowały na koniec kolejki, gdzie nie będą miały wpływu na czas ładowania elementów wizualnych.

Kompresja Gzip

Włączam kompresję Gzip, która bezstratnie zmniejsza przesyłane pliki. Gdy pojawiły się po raz pierwszy certyfikaty SSL chwalono Gzip za zniwelowanie dodatkowego ciężaru, jaki wnosi obsługa SSL na stronie www. Ja stosuję Gzip od znacznie dłuższego czasu, zanim na dobre weszły SLL. Każdy element, który zmniejszy ilość przesyłanych danych lub ograniczy obciażenie serwera jest warty wykorzystania.

Optymalizacja grafiki

Wykorzystuję nowe formaty plików graficznych oraz kompresję bezstratną, aby zmniejszyć rozmiar zdjęć i szybciej je wczytywać. Ponadto uruchamiam automatyczną kompresję dla nowo wgrywanych plików w przyszłości. Pliki graficzne są ciężkie, a stosowane rozwiązanie pozwala zaoszczędzić powyżej 30% na ich wielkości.

Okresowe czyszczenie

To z regóły kojarzy się usuwaniem rewizji postów, szkicy lub spamerskich komentarzy. Aczkolwiek w zależności od wykorzystywanych pluginów WordPress potrafi zgromadzić wiele zbędnych infornmacji, które zapełniają bazę danych, czasami powodując powolne działanie strony internetowej.

Optymalizacja CSS i JavaScript

Optymalizuję oraz kompresuję kod CSS oraz skrypty JavaScript, co pozwala przeglądarkom szybciej odczytywać dane ze strony. Ten proces to połączenie wielku plików tego samego typu w jeden oraz ich kompresja.

Czas odpowiedzi serwera

Zdarza się te, ze po prostu serwer na którym działa strona internetowa jest za słaby i potrzeba wydajeniejszego. Tu mogę pomóc we wskazaniu odpowiednich rozwiązań w tej samej lub w innej firmie hostingowej.