100 ludzików Lego czyli jak pomogły Gwiezdne Wojny

12 września 2016 | Na luzie, Po godzinach - Wszystkie wpisy | 2 Komentarze

Na dwóch zdjęciach poniżej uwidocznione są ludziki Lego z Gwiezdnych Wojen. Na pierwszym zdjęciu jest 97 figurek, na drugim 3. Po co te zdjęcia? Autor chwali się kolekcją? Hmmm, aby utrzymać skromność na odpowiednim poziomie dodam, że mamy ich więcej 😉

Zdjęcia zrobiłem, aby swoim dzieciom pokazać skalę. Niestety do młodych istot liczby tak nie przemawiają jak obrazy. Tym bardziej, jeśli obraz zawiera coś bardzo dobrze im znanego. Skorzystałem więc z naszych figurek, aby zademonstrować, ile cukru czy też syropu glukozowo-fruktozowego znajduje się w sokach które dodają do wody.

Nie mam nic przeciwko dosładzaniu, ponieważ zdaję sobie sprawę, że dzieciaki lubią słodycze. Jednakże na każdy napój zużywają one tak dużo tych stężonych soków, że zaczynam się obawiać o ich zdrowie.

Użyłem słowa soków. Hmmm, to jest lekkie nadużycie. Niestety producenci faszerują nas takimi właśnie określeniami i wszyscy tego używają potocznie, przywykliśmy do takiego błędnego nazewnictwa. A jest to bzdura, ponieważ typowe soki przeznaczone do rozcieńczania wodą zawierają do 3% jakiegoś soku, reszta to rozwodniony syrop glukozowo fruktozowy lub cukier.

Czyli wodą rozwadniamy syrop glukozowo fruktozowy, a nie sok. Tak więc należałoby mówić: idę do sklepu kupić syrop glukozo-fruktozowy o smaku malin. Tak, o smaku malin, bo ileż tam jest tego soku z malin?
Na marginesie dodam, że widziałem „soki” o znacznie mniejszej zawartości procentowej soku.

Zdjęcia powinny choć odrobinę dać do myślenia: oto wielka banda glukozowo-fruktozowców, a obok niedobitki sokowców…

Po godzinach

Google Bard, Chat GPT-4 oraz zmyślone sztuczne inteligencje

Google Bard, Chat GPT-4 oraz zmyślone sztuczne inteligencje

Temat AI jest wszędzie, w mojej pracy także się pojawił. Testowałem ChatGPT-4 na różne sposoby, jednym z nich było wydobycie informacji o innych sztucznych inteligencjach. Wyszło bardzo wesoło, można podładować swoje akumulatory 😉

Tajemnica Nabu – Gra audio

Tajemnica Nabu – Gra audio

Zapraszam do posmakowania innej formy gier na komputerze – do zatopienia się w świat dźwięku. Gra audio to taka forma zabawy,  gdzie zamiast wpatrywania się w ekran słuchasz i budujesz scenę w wyobraźni.

Co warto poprawić w sklepie internetowym?

Co warto poprawić w sklepie internetowym?

Temat dotyczy poprawy sklepu internetowego, jak więc możesz się domyślać chodzi o zwiększenie sprzedaży. Pytanie, które się za tym czai to – czy tylko reklama jest ważna? A może są czynniki w samej budowie sklepu internetowego, które hamują sprzedaż lub odstraszają klientów?

Prawidłowa postawa przy komputerze

Prawidłowa postawa przy komputerze

Przy biurku siedzę już całkiem długo, w tym roku bliżej mi będzie do pięćdziesiątki niż czterdziestki, a że jestem ciekawskie jajo, więc coś tam już zdążyłem przetestować w tym temacie. Może komuś się przyda, choćby aby przekonać się jakie są możliwości w tym temacie.

2 komentarze

  1. Tomasz Bartosiewicz

    Syrop glukozowo fruktozowy też tam jest stężony 🙂
    Dlatego rozchodzi się tu o mocno zaburzoną proporcję: sok / cukier.

  2. Karina

    Ale te soki są stężone, a nie takie zwykłe wyciśnięte, więc procentowo więcej tego soku tam wyjdzie.

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *