100 ludzików Lego czyli jak pomogły Gwiezdne Wojny

12 września 2016 | Na luzie, Po godzinach - Wszystkie wpisy | 2 Komentarze

Na dwóch zdjęciach poniżej uwidocznione są ludziki Lego z Gwiezdnych Wojen. Na pierwszym zdjęciu jest 97 figurek, na drugim 3. Po co te zdjęcia? Autor chwali się kolekcją? Hmmm, aby utrzymać skromność na odpowiednim poziomie dodam, że mamy ich więcej 😉

Zdjęcia zrobiłem, aby swoim dzieciom pokazać skalę. Niestety do młodych istot liczby tak nie przemawiają jak obrazy. Tym bardziej, jeśli obraz zawiera coś bardzo dobrze im znanego. Skorzystałem więc z naszych figurek, aby zademonstrować, ile cukru czy też syropu glukozowo-fruktozowego znajduje się w sokach które dodają do wody.

Nie mam nic przeciwko dosładzaniu, ponieważ zdaję sobie sprawę, że dzieciaki lubią słodycze. Jednakże na każdy napój zużywają one tak dużo tych stężonych soków, że zaczynam się obawiać o ich zdrowie.

Użyłem słowa soków. Hmmm, to jest lekkie nadużycie. Niestety producenci faszerują nas takimi właśnie określeniami i wszyscy tego używają potocznie, przywykliśmy do takiego błędnego nazewnictwa. A jest to bzdura, ponieważ typowe soki przeznaczone do rozcieńczania wodą zawierają do 3% jakiegoś soku, reszta to rozwodniony syrop glukozowo fruktozowy lub cukier.

Czyli wodą rozwadniamy syrop glukozowo fruktozowy, a nie sok. Tak więc należałoby mówić: idę do sklepu kupić syrop glukozo-fruktozowy o smaku malin. Tak, o smaku malin, bo ileż tam jest tego soku z malin?
Na marginesie dodam, że widziałem „soki” o znacznie mniejszej zawartości procentowej soku.

Zdjęcia powinny choć odrobinę dać do myślenia: oto wielka banda glukozowo-fruktozowców, a obok niedobitki sokowców…

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

2 komentarze

  1. Tomasz Bartosiewicz

    Syrop glukozowo fruktozowy też tam jest stężony 🙂
    Dlatego rozchodzi się tu o mocno zaburzoną proporcję: sok / cukier.

  2. Karina

    Ale te soki są stężone, a nie takie zwykłe wyciśnięte, więc procentowo więcej tego soku tam wyjdzie.

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Jest taki tort, który zwie się wyszukiwarki internetowe. Microsoft chciał chapnąć z niego większy kawałek. Zapewne firma widziała okazję na zmniejszenie dominacji Google. Na początku roku, bo to jakoś w lutym było, Microsoft ogłosił uruchomienie ChatGPT w swojej wyszukiwarce Bing. Oczywiście wszystko dostępne tylko we własnej przeglądarce Edge. Upłynęło kilka miesięcy, można ocenić skutki – co wyszło z tego połączenia?

Google potwierdza – Jakość treści ma kluczowe znaczenie w SEO

Google potwierdza – Jakość treści ma kluczowe znaczenie w SEO

Jak wynika z niedawnej dyskusji pomiędzy Johnem Muellerem i Garym Illyesem z zespołu Google Search Relations, jakość to krytyczny czynnik wpływający na niemal każdy aspekt wyszukiwania. Podczas niedawnego podcastu „Search Off the Record” oboje zagłębili się w rolę jakości we wszystkim, od indeksowania po ranking stron internetowych w wynikach szukania.

ChatGPT chory na demencję starczą?

ChatGPT chory na demencję starczą?

Z różnych stron świata użytkownicy ChatGPT donoszą o coraz gorszej jakości generowanych przez sztuczną inteligencję odpowiedzi. Wygląda to dosłownie tak, jakby AI po prostu głupiało. To jakby człowiek w pierwszym stadium otępienia starczego. Każdy, kto ma dość częstą sposobność do korzystania z ChatGPT mógł zauważyć tą słabnącą jakość odpowiedzi.

WordPress & AI

WordPress & AI

Sztuczna inteligencja wchodzi wszędzie gdzie się da. Wręcz pcha się, choć w sumie lepsze określenie to, że jest popychana, bo to ludzie ją wpychają. Powstały już generatory stron oparte o AI, gdzie określasz swój biznes, a automatyczny kreator w bardzo krótkim czasie przygotuje całą stronę. WordPress, jako najpopularniejszy na naszej planecie system CMS także ma dodatki AI.