100 ludzików Lego czyli jak pomogły Gwiezdne Wojny

12 września 2016 | Na luzie, Po godzinach - Wszystkie wpisy | 2 Komentarze

Na dwóch zdjęciach poniżej uwidocznione są ludziki Lego z Gwiezdnych Wojen. Na pierwszym zdjęciu jest 97 figurek, na drugim 3. Po co te zdjęcia? Autor chwali się kolekcją? Hmmm, aby utrzymać skromność na odpowiednim poziomie dodam, że mamy ich więcej 😉

Zdjęcia zrobiłem, aby swoim dzieciom pokazać skalę. Niestety do młodych istot liczby tak nie przemawiają jak obrazy. Tym bardziej, jeśli obraz zawiera coś bardzo dobrze im znanego. Skorzystałem więc z naszych figurek, aby zademonstrować, ile cukru czy też syropu glukozowo-fruktozowego znajduje się w sokach które dodają do wody.

Nie mam nic przeciwko dosładzaniu, ponieważ zdaję sobie sprawę, że dzieciaki lubią słodycze. Jednakże na każdy napój zużywają one tak dużo tych stężonych soków, że zaczynam się obawiać o ich zdrowie.

Użyłem słowa soków. Hmmm, to jest lekkie nadużycie. Niestety producenci faszerują nas takimi właśnie określeniami i wszyscy tego używają potocznie, przywykliśmy do takiego błędnego nazewnictwa. A jest to bzdura, ponieważ typowe soki przeznaczone do rozcieńczania wodą zawierają do 3% jakiegoś soku, reszta to rozwodniony syrop glukozowo fruktozowy lub cukier.

Czyli wodą rozwadniamy syrop glukozowo fruktozowy, a nie sok. Tak więc należałoby mówić: idę do sklepu kupić syrop glukozo-fruktozowy o smaku malin. Tak, o smaku malin, bo ileż tam jest tego soku z malin?
Na marginesie dodam, że widziałem „soki” o znacznie mniejszej zawartości procentowej soku.

Zdjęcia powinny choć odrobinę dać do myślenia: oto wielka banda glukozowo-fruktozowców, a obok niedobitki sokowców…

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

2 komentarze

  1. Tomasz Bartosiewicz

    Syrop glukozowo fruktozowy też tam jest stężony 🙂
    Dlatego rozchodzi się tu o mocno zaburzoną proporcję: sok / cukier.

  2. Karina

    Ale te soki są stężone, a nie takie zwykłe wyciśnięte, więc procentowo więcej tego soku tam wyjdzie.

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Empatia człowieka VS empatia sztucznej inteligencji

Empatia człowieka VS empatia sztucznej inteligencji

Dziś podczas pracy przy kodzie ChatGPT znowu zaczął mnie przepraszać za swoje pomyłki i tak mi się skojarzyło, jakie to AI jest kulturalne i nie ma przerostu ego. Jakiś czas temu wpadły mi w oko badania dotyczące poczucia empatii u swojego rozmówcy. Niestety nie pamiętam gdzie to wyczytałem, a chodziło o eksperyment, podczas którego grupę badanych osób skierowano na wywiad lekarski online. Część z lekarzy to byli ludzie z krwi i kości, a część AI wymodelowana pod tego typu działania. Badani oczywiście nie wiedzieli z kim mają do czynienia, a na koniec otrzymali ankietę do wypełnienia, w której były pytania również o empatię.

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Można to śmiało nazwać rewolucją, a zbliża się ona wielkimi krokami. Niektórzy spece od SEO zaczynają to zauważać i czasami gdzieś w sieci można spotkać ciekawe analizy. Wynika z nich, że strony www, którymi się opiekują piszący, przyciągają duży ruch, który jest niewspółmiernie wielki do środków jakie włożono w linkowanie. I to jest najbardziej zaskakujące, ten stosunek działań do efektów, zwłaszcza pod kątem linkowania.

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Tytuł wpisu to zbiór tematów, które przy niedzieli mnie naszyły, a że pod czaszką kipi kreatywność, to pozwalam jej się wydostać przy pomocy klawiatury. A i że kocham muzykę wszelkiej maści, to dziś się też podzielę pewnym smacznym kąskiem, który idealnie pasuje do mojego pisania o sztucznej inteligencji i jej zagrożeniach wynikających z jej rozwoju, bo i o tym też wspomnę.

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Zastanawiasz się może nad przyszłością WordPress’a? Pewnie nie. No chyba, że twój biznes oparty jest o tworzenie lub obsługę stron internetowych i czasami sprawdzasz czy twoje narzędzia mają potencjał w przyszłości. Albo może jesteś amatorem, który dzierga strony wieczorowo i sprawdzasz czy ten WordPress jeszcze długo pociągnie. A może ktoś Ci stawia stronę na WordPress’ie i chcesz dowiedzieć się czy długo ona podziała? Jeśli zastanawiasz się nad przyszłością WordPress’a to zapraszam do lektury.

CSS before i after dla Google są za ścianą

CSS before i after dla Google są za ścianą

Na oficjalnym profilu Google na platformie X pojawił się wpis „Zalecamy, aby nie dodawać znaczących treści ani symboli za pomocą pseudoelementów CSS ::before i ::after”. Spece z Google stwierdzają, że takie treści nie mogą być wykorzystywane do indeksowania stron. Jako ciekawostkę można dodać, że nie jest to zmiana w działaniu wyszukiwarki Google. Została ona po prostu wspomniana w dokumentacji.