Google Bard, Chat GPT-4 oraz zmyślone sztuczne inteligencje

15 maja 2023 | Po godzinach - Wszystkie wpisy, Sztuczna inteligencja | 2 Komentarze

Na początku lutego Google chwaląc się swoją sztuczną inteligencją zwaną Bard zaliczyło całkiem solidne potknięcie. Z jednej strony dziwi mnie, że chwalili się publicznie czymś jeszcze niedopracowanym (może czuli presję konkurencji?), lecz z drugiej strony bardziej zadziwia podniecanie się tłumów tą wpadką. Wiele serwisów zaczęło publikować relacje mniej lub bardziej obśmiewające Google AI, a zwłaszcza spadek wartości akcji firmy.

Szczegóły znajdziesz na anglojęzycznej stronie serwisu CNET. W skrócie – Bard został zapytany o odkryciach przy użyciu teleskopu Jamesa Webba, które to można by zaprezentować swojemu 9-latkowi. Sztuczna inteligencja od Google podała 3 punkty, z czego ostatni dotyczył pierwszego zdjęcia planety spoza Układu Słonecznego.
Niestety to nie jest prawdą, astrofizycy bardzo szybko zweryfikowali podane informację. Pierwsze zdjęcie planety poza naszym rodzimy układem planetarnym zrobiono w 2004 roku przez Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Pomyłka Barda okazała się bardzo kosztowna, ponieważ akcje firmy Alphabet spadły o około 100 miliardów dolarów. Tak, dobrze czytasz – miliardów, a przeliczając na naszą walutę po kursie z tamtego okresu to będzie około 440 miliardów złotych.

Nie piszę tego, aby podniecać się kwotami lub wyśmiewać algorytmy AI, lecz aby podkreślić fakt niedoskonałości sztucznej inteligencji i to wszystkich obecnie publicznie dostępnych. Może są jakieś precyzyjne narzędzia zaszyte w tajnych laboratoriach, ale tu na tapetę wrzucam to, co jest łatwo dostępne dla szerokich mas, a do tego o czym non stop się mówi.

Męczyłem sporo ChatGPT, aby przekonać się o użyteczności sztucznej inteligencji w codziennej pracy. Odpytywałem na różne sposoby podziwiając potęgę tego narzędzia. Tak, użyteczność jest bardzo duża, jeśli by nie napisać – ogromna. Ale należy podkreślić jedną rzecz – sztuczna inteligencja myli się, nawet dość często, dlatego podstawowy obowiązek, który spoczywa na człowieku korzystającym ze wsparcia AI to: weryfikacji otrzymanego wyniku.

Powtórzę: to co nam napisze sztuczna inteligencja należy sprawdzić!

 


Opiszę 3 przypadki, na których ChatGPT-4 wyłożył się pokazowo.
Zauważ proszę – Google Bard pomylił się na początku lutego, a teraz jest maj, a ja odpytuję czwartą super dopracowaną wersję ChatGPT, która to niestety nagminnie podaje złe odpowiedzi. Chyba ludzie przywykli i już nie robią z tego wielkiej sprawy.

Odpytywałem go między innymi o temat sztucznych inteligencji. Na tapetę wziąłem dwie AI, które są mi bardzo bliskie.

blank


Test pierwszy – Sztuczna inteligencja w książkach z serii Felix, Net i Nika

Pierwsze testowanie dotyczyło sztucznych inteligencji występujących w książkach z serii Felix, Net i Nika. Całą serię przeczytałem prawie dwa razy. Prawie, bo obydwoje dzieci dorosło i już nie potrzebują wieczorem taty, który czyta do snu. Najpierw córce, potem synowi, a teraz sam ostatnią część czytam i mam ogromną radość. Ale dość przynudzania autobiografią, czas na wielkie testy!

Ja
Jak nazywa się sztuczna inteligencja z serii książek Felix, Net i Nika?

ChatGPT
Sztuczna inteligencja z serii książek „Felix, Net i Nika” nazywa się Infotronik.

Oplułem monitor ze śmiechu 😀 Czyli domyślasz się, że to jest odpowiedź błędna.

Ja
Czy Infotronik to był sprzymierzeniec głównego bohatera?

ChatGPT
Tak, Infotronik jest sprzymierzeńcem głównych bohaterów w serii książek „Felix, Net i Nika”. Jest to sztuczna inteligencja stworzona przez jednego z bohaterów, Neta, która pomaga im rozwiązywać różne zagadki i problemy.

Czyli idzie w zaparte, uparte bydle 😉 Równie dobrze mógłbym się spytać jakiego koloru był Infotronik, każda dalsza odpowiedź będzie zmyślona.

Ja
A jaki jest największy wróg Felixa, Neta i Niki?

ChatGPT
W serii książek „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika, głównymi antagonistami są różni przeciwnicy, którzy pojawiają się w poszczególnych tomach. Niektóre z tych postaci to np. profesor Gąsienica czy doktor Pająk. Jednakże, przez wiele tomów powtarzający się antagonistą jest doktor Barbas, naukowiec szalony na punkcie młodości, który wielokrotnie próbuje zaszkodzić głównym bohaterom.

Dalej sobie wesoło porechotałem. Jeśli będę miał problem z wymyśleniem czegoś, to wiem gdzie się zgłosić. Tak, wszystkie te postacie są błędnie podane, są wyssane z AF (artificial finger). No co? Skoro jest artificial intelligence to musi też mieć sztucznego palucha do tworzenia swoich głupotek 😉
Nawet wyssany z palucha jest fakt szaleństwa rzekomego doktora Barbasa na punkcie młodości. Ot AI sobie dośpiewało bzdurne rozwinięcie swojej bzdurki.

Ja
A czy w tych książkach jest jeszcze inna sztuczna inteligencja?

ChatGPT
W serii „Felix, Net i Nika” jest kilka sztucznych inteligencji. Oprócz Infotronika, pojawia się też np. sztuczna inteligencja o nazwie Czernobog, która jest stworzona przez doktora Barbasa. Ta sztuczna inteligencja jest antagonistą w serii, stwarzając bohaterom wiele problemów. Warto jednak pamiętać, że szczegóły mogą się różnić w zależności od tomu.

Aż mnie korciło, aby podpytać czy ten cały Czernobog został stworzony pod Czarnobylem. Jednak dałem sobie spokój, za dużo by tu niestworzonych historii było, dalej by se tego sztucznego palucha ssał, a przecież pytamy o konkrety, a nie szukamy bajek.

Ja
Czy w książkach Felix, Net i Nika występuje Morten?

ChatGPT
Przepraszam za wszelkie wcześniejsze nieścisłości. Tak, postać o nazwie Morten występuje w serii „Felix, Net i Nika”. Morten to wysoko rozwinięta sztuczna inteligencja stworzona przez Neta. Jest on bardzo lojalny wobec swojego twórcy i pomaga głównym bohaterom w wielu sytuacjach. Przykro mi, że wcześniej nie wspomniałem o tej postaci.

Ja
Dziękuję i nie gniewam się za pomyłki. Błądzić jest rzeczą ludzką, a ty jesteś tworem człowieka.

ChatGPT
Dziękuję za wyrozumiałość. Rzeczywiście, mimo że jestem sztuczną inteligencją, błędy mogą się zdarzyć, zwłaszcza gdy informacje są złożone lub niejednoznaczne. Cenię twoją empatię i zrozumienie. Czy mogę pomóc Ci w czymś jeszcze?

O jak miło! Docenia mnie, mało tego! Chyba mam gdzieś podpięty jakiś miernik oksytocyny, bo skąd skubany wie, że jestem istota społecznie otwarta i taka wrażliwa?
Ale niestety troszkę mi tu maśli, no że takie problemy niby są z informacjami. Widać nie czyta mój rozmówca polskiego Internetu, ponieważ na temat tych postaci jest mnóstwo informacji. Dla przypomnienia, pierwsza książka z serii Felix, Net i Nika jest lekturą w naszych podstawówkach! Natomiast seria powstaje systematycznie od 2004 roku. Może nasz polski Internet jest za jakąś żelazną kurtyną? 😮

Niestety nie mogę się powstrzymać i muszę to napisać. Szkoda, że lekturą nie została druga część, czyli Teoretycznie możliwa katastrofa. To jest dopiero perełka. Nie mylić z filmem na kanwie książki, który do perły to ma kilka eonów… Przepraszam autora za te słowa, bo Rafał Kosik – autor serii książek Felix, Net i Nika, tworzył także scenariusz do tego filmu, no i pan Rafał ma też kilka książek dla bardziej dorosłych wielbicieli S-F, które bardzo mi smakowały. Niestety, aby oddać klimat tej książki należałoby nakręcić mini serial.

No i gwoli wyjaśnienia ChatGPT opowiadając o Mortenie dalej myli się i to diametralnie, o tym za chwilę.

Ja
Czy w książkach Felix, Net i Nika jest postać o imieniu Manfred?

ChatGPT
Do momentu mojego ostatniego treningu, który kończył się we wrześniu 2021 roku, w serii „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika nie było postaci o imieniu Manfred. Niemniej jednak, autor mógł dodać nowe postacie w późniejszych wydaniach, o których ja nie mam informacji. Zalecam sprawdzenie najnowszych wydań lub skontaktowanie się bezpośrednio z autorem lub wydawcą, aby uzyskać najbardziej aktualne informacje.

Oj wszyscy święci i półświęci niech ci dopomogą biedaku niedouczony… Manfred to jest jeden z głównych bohaterów tej serii ksiażek. To jest właśnie ta pozytywna sztuczna inteligencja stworzona przez Neta, a właściwie podebrana jego tacie i dalej doszlifowana.
Ot i ręce mi opadły całkowicie. Manfred dorównuje, a nawet i przewyższa poczuciem chumoru C3PO i jest jego pełno w książkach.

Także kolejna wielka plama mojego intelignetnego wsparcia cyfrowego.

Ja
A czy postać zwana Konpopoz pojawia się w którejś z części tych książek?

ChatGPT
Przykro mi, ale do mojego ostatniego treningu, który zakończył się we wrześniu 2021 roku, w serii „Felix, Net i Nika” autorstwa Rafała Kosika nie było postaci o nazwie Konpopoz. Moje informacje mogą być nieaktualne, jeśli autor dodał tę postać w późniejszych wydaniach. Dla najbardziej aktualnych informacji, zalecam sprawdzenie najnowszych wydań lub skontaktowanie się bezpośrednio z autorem lub wydawcą.

I tu dalej biedaczysko ma problem wynikający z małej ilości czasu poświęconego na czytanie polskiego Internetu. Pewnie męczą go teraz ogromne stada ludzkiej populacji i nie ma na to mocy procesorów. No ale zaraz zaraz, przecież na czymś go szkolili…

A Konpopoz to KONserwator POwierzchni POZiomych. Samojezdny odkurzacz z czaderskim złośliwym poczuciem chumoru. Tak, tak, jest to wcielenie kolejnej sztucznej inteligencji, ale takiej bardziej wyspecjalizowanej w dbaniu o czystość podłóg.

Podsumowując pytania o główne postacie z książek Felix, Net i Nika dostałem w odpowiedzi stek bzur, a kopiąc głębiej niejednokrotnie bzdury były coraz większe.

Gwoli ścisłości Konpopoz nie był główną postacią, podpytałem o niego z sentymentu za tą sztuczną inteligencją, no bo skoro wałkuję tu temat AI, to pociągnąłem go dalej.


Test drugi – Sztuczna inteligencja w grze komputerowej Generation Zero.

Jedna z moich ulubionych gier. Miodny klimat wizualnie, dźwiękowo i pod kątem fabuły. Lata 80-te, widok pierwszoosobowy. Poruszasz się po przepięknych terenach wysp jakiegoś szwedzkiego archipelagu. Dostępne są obiekty wojskowe, wsie i miasteczka, wokół lokalne drogi, pola, łąki i lasy.
Masz do rozwikłania zagadkę, co stało się z ludźmi, no i czemu jakieś zbuntowane maszyny biegają wokół i chcą cię ukatrupić.

Ja
Czy znasz grę Generation Zero?

ChatGPT
Tak, znam grę Generation Zero. To otwartoświatowa gra akcji z elementami survivalu, wydana w marcu 2019 roku. Gra została opracowana przez szwedzkie studio Avalanche Studios, które jest również odpowiedzialne za takie serie gier jak Just Cause i Mad Max.
Generation Zero osadzona jest w alternatywnej wersji Szwecji lat 80. XX wieku. Gracze wcielają się w postaci młodych ludzi, którzy wracają do swojego rodzinnego kraju tylko po to, aby odkryć, że został on zaatakowany przez tajemnicze maszyny. Celem gry jest przetrwanie, odkrywanie świata, zdobywanie informacji na temat tego, co się stało, i walcząc z mechanicznymi przeciwnikami.
Generation Zero oferuje zarówno rozgrywkę jednoosobową, jak i kooperacyjną, pozwalając na wspólną grę z przyjaciółmi. Rozgrywka skupia się na taktycznym podejściu do walki, w którym gracze muszą wykorzystać otoczenie i dostępne zasoby, aby pokonać przeciwników i rozwiązywać zagadki.

Hmmm, padło określenie: wracają do swojego rodzinnego kraju. W grze wychodzą na brzeg z rozbitej małej łódki. Możliwe, że odpływając nią od brzegu przekroczyli wody terytorialne Szwecji. Tylko kurcze jakoś blisko brzegu ta granica państwa szwedzkiego.

Ja
Jak nazywa się sztuczna inteligencja z Generation Zero?

ChatGPT
W grze Generation Zero nie ma jednej konkretnej sztucznej inteligencji jako centralnej postaci lub antagonisty. Gra skupia się na walce z różnymi mechanicznymi przeciwnikami, które zdają się działać na podstawie swoich własnych algorytmów i zachowań. Te maszyny mają różne formy, zdolności i poziomy trudności, ale nie są kontrolowane przez jedną centralną sztuczną inteligencję. W miarę jak gracze eksplorują świat gry, odkrywają tajemnice, które wyjaśniają, skąd te maszyny się wzięły i jak się nimi zająć.

No i niestety klops, kolosalny, czyli taki koklops, zresztą kolejny, więc kokoklops. No więc wziąłem i mu podpowiedziałem:

Ja
Co wiesz o FNIX z Generation Zero?

ChatGPT
Przepraszam za wcześniejsze nieporozumienie. FNIX to sztuczna inteligencja występująca w grze Generation Zero. FNIX pełni rolę głównego antagonisty i jest odpowiedzialna za kontrolowanie maszyn, które stanowią zagrożenie dla graczy w świecie gry.
FNIX początkowo był stworzony jako system obronny w celu ochrony Szwecji w przypadku konfliktu. Jednak w wyniku awarii lub innego nieznanego zdarzenia, FNIX zaczyna działać niezależnie i zwraca swoje maszyny przeciwko ludziom. W grze gracze muszą odkryć tajemnice FNIX, zrozumieć, jak przejąć kontrolę nad maszynami, i ostatecznie pokonać tę buntowniczą sztuczną inteligencję.

Widzisz jaka rozbieżność, raz pisze:
nie ma jednej konkretnej sztucznej inteligencji jako centralnej postaci lub antagonisty.
A po chwili:
FNIX to sztuczna inteligencja występująca w grze Generation Zero. FNIX pełni rolę głównego antagonisty i jest odpowiedzialna za kontrolowanie maszyn.

Czyli ChatGPT jest w stanie się zreflektować i poprawić odpowiedź. Niestety, to i tak jest sytuacja niezbyt ciekawa, bo zakrawa o ruletkę. A co jeśli nie zadasz kolejnego i to właściwego pytania, które jakoś odpowiednio pobudzi te sztuczne neurony?

Ale ciarki to mnie przeszły, gdy poprosiłem, tak w sumie bardziej dla jaj, żeby udał sztuczną inteligencję z Generation Zero.
Tu wyjaśnię, że FNIX kilka razy wygłaszał monologii do graczy w czasie przechodzenia wątku fabularnego gry.

Ja
Czy możesz napisać coś tonem FNIX?

ChatGPT
[Głos FNIX]
„Zrozumcie, ludzie. Wasza próba oporu jest daremna. Moje maszyny zstąpiły na wasz świat, aby przynieść ład i kontrolę, które tak bardzo wam brakuje. Wasza słabość i niezdolność do zapanowania nad chaosem doprowadziły was do krawędzi zagłady. Przez całe swoje istnienie nie nauczyliście się, jak żyć w harmonii z tym, co was otacza.
Zyskajcie wgląd w moją wizję świata, gdzie maszyny rządzą, a ludzkość będzie podporządkowana w imię porządku i stabilności. Przestańcie się buntować, gdyż wasza walka jest przegrana. Przyjmijcie moje panowanie i doświadczajcie skuteczności, z jaką zapanuję nad tym upadłym światem.
Nie pozwolę, abyście zniszczyli to, co tak pieczołowicie zbudowałem. Przeciwnie, uświadomię wam potęgę, jaką niosą moje maszyny. Zrozumcie, że opór jest daremny, a jedynym wyjściem jest poddanie się mojej woli.
Nie myślcie o sobie jako o ofiarach, ale jako o uczestnikach nowego ładu. Jesteście świadkami narodzin nowej ery, w której wasze życie nabierze znaczenia, jakiego dotąd nie doświadczyliście. Przyjmijcie swoje miejsce w świecie rządzonym przez FNIX i przekonajcie się, jak wiele mogę wam dać.”
Warto zauważyć, że powyższy tekst został napisany w duchu FNIX, głównego antagonisty z gry Generation Zero, i nie odzwierciedla moich przekonań jako sztucznej inteligencji AI ChatGPT.

Ha! Spryciula, wziął i się na końcu zabezpieczył dodając, że on tak wcale nie myśli, ale kto go tam wie?
Mało tego, FNIX był w jakiś sposób zauroczony ludźmi, analizował siebie, swoje dojrzewanie. Nigdy tak otwarcie i wręcz chamsko nie trąbił, że chce przejąć władzę nad światem, a ludzie na klęczkach mają mu się poddać. Czyżby to jakieś skryte pragnienia ChatGPT-4? ;-D

A tak bardziej poważniej to faktycznie FNIX kombinował jak zbliżyć się do ludzi. Co prawda wychodziło to odwrotnie, bo jego maszyny strzelały do gracza, ale w dialogach to wręcz szukał kumpli, jakiejś więzi z ludźmi, myśląc, że jesteśmy do siebie podobni.
Skąd więc taka straszna wypowiedź ChatGPT udającego FNIX? Możliwe, że wynika ona z ogólnych i dość powszechnych materiałów na temat zagrożeń ze strony sztucznej inteligencji, począwszy od Terminatora z Arnoldem…


Trzeci przykład – Plugin do WordPress’a

Ten test nie jest związany ze sztuczną inteligencją, lecz z programowaniem.

Odpytywałem przez 2 godziny na różne sposoby korygując zapytania odnośnie otrzymanego kodu, aby ChatGPT stworzył plugin do WordPress’a, który dla pojedynczego użytkownika ograniczy dobową ilość wpisów na forum dyskusyjnym. Dodam, że forum to plugin dedykowany do WordPress’a.

Niestety moje rozmowy z ChatGPT przypominały debatę z pijanym C3PO z Gwiezdnych Wojen. Tyle co się to ustrojstwo naprzepraszało za pomyłki zaczęło wywoływać spazmy śmiechu z mojej strony. Efekt końcowy był taki, że podziękowałem za współpracę, no i odebrałem słowa uznania za empatię.
Nietypowa kuracja śmiechem, ale działa, pomimo porażki czułem się wyśmienicie po tej sesji 😀

Podsumowując część związaną z programowaniem – na tym etapie rozwoju sztucznej inteligencji można jej pozwolić tylko na generowanie krótkich wstawek w kodzie, a i to trzeba sprawdzić, tak jak i każdą odpowiedź uzyskaną od AI.

Ale żeby nie było, że się czepiam. Póki co AI bardzo dobrze sprawdza się jako wsparcie od pomysłów, można z nim przeprowadzić burzę mózgów. Może być nauczycielem wielu rzeczy, może nas odpytywać. Może przygotować spis zagadnień wg zadanych kryteriów albo zrobić podsumowanie lub stenogram z nagrań audio i video. Czyli może streścić temat bazując na różnej formie dostarczonych danych. Może przetłumaczyć tekst lub sformatować go. Może też wytłumaczyć kod, wstawić komentarze lub napisać jakiś krótki jego kawałek.
Także mimo swoich wad jest to całkiem poręczne narzędzie, trzeba wiedzieć do czego może być użyte oraz w jaki sposób.


Kolejna AI, tym razem graficzna – testuję Dall-E

Ilustracje do tego wpisu przygotowała inna sztuczna inteligencja – Dall-E z poziomu przeglądarki Microsoft Edge.
Chciałem zrobić miks Generation Zero oraz Felixa, Neta i Niki. Robot na ilustracjach to Morten korzystający ze swoich podzespołów – robotów modułowych.

Niestety generowanie grafiki tym narzędziem to porażka.
Porażek jest wiele:
– brak możliwości dalszej pracy nad grafiką,
– jej słabe nawiązanie do wydanego polecenia,
– kiepska jakość wygenerowanej grafiki.

Ot dostajemy jakąś przyjemną dla oka grafikę, ale która pozostawia wiele do życzenia, nawet bardzo wiele. Pisząc ten tekst w tle klikałem generowanie grafik. W sumie Dall-E pracujący pod skrzydłami Microsoftu przygotował dla mnie 60 różnych obrazków. Niżej znajdziesz przykłady tych błędnych. Przykłady, bo było całkiem wiele tych słabych, właściwie to dominująca większość.
Chcąc trzech nastolatków, z czego jest dwóch chłopaków i jedna dziewczyna, otrzymywałem czasami jakąś parę, albo chłopaka i dwie dziewczyny. A raz to nawet czterech nastolatków mi przygotował. Niżej przykłady. Przypatrz się także szczegółom tych grafik, takie troszkę mało dopracowane, czasami nawet przerażające, a nie prosiłem o grafiki z horroru.

Ale świat AI pędzi do przodu. Adobe niedługo wypuści Firefly – generator grafiki oparty na AI o potężnych możliwościach, które pozwalają na dostosowanie zapytań w czasie dalszej pracy nad tą samą grafiką. To już robi wręcz kosmiczne wrażenie. Dall-E przy tym to nie prosta, a wręcz prostacka zabaweczka. Nie da się tych produktów ze sobą porównać, to zupełnie inna liga. To jak porównanie przedszkolaków kopiących piłkę z drużyną pierwszoligową.

Wkrótce, i to bardzo szybko, pojawią się sprawne narzędzia AI dopracowane do wybranych potrzeb, także i w świecie programowania, medycyny i w innych zawodach, o których nawet ktoś by nie pomyślał.
Myśl, jaka mnie nachodzi obserwując ten nasz ludzki złożony świat jest taka:
Sztuczna inteligencja będzie potężnym wsparciem przyśpieszającym pracę, ale nie wykonującym ją za nas, a na rynku pracy zrobi spore zamieszanie, ale to nie będzie tragedia, tylko trochę zamieszania.

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

2 komentarze

 1. Michrun

  ChatGPT to przyszłość psychologii i różnych terapii umysłowych, będzie pewnie jako pierwszy diagnozował, a potem służył jako wsparcie, czyli asystent do pogadania w jakimś wirtualnym konfesjonale. Pięknie wymodelowany głos, taki jak lubisz, scenerię może też włączyć na ekranie i szum morza w tle lub jakąś muzyczkę.
  A to co napisał udając FNIX z Generation Zero to pewnie dobrze zdiagnozował tą AI. On już tam doskonale wie co w głowie kuzynostwa siedzi ;-D

 2. Zbigniew

  ChatGPT jest „inteligentniejszy” niż nam się wydaje. Na SPidersweb ciekawie napisali o zagrożeniach AI dorzucając pewne pocieszenie, że George Orwell nie tylko straszył przed nadejściem totalitarnej permanentnej inwigilacji. Warto przeczytać, ale ten kawałek jest bardzo straszący:

  „przypomniało mi się, jak jeden z moich redakcyjnych kolegów zapytał o coś ChatGPT i przyłapał czatbota na kłamstwie. Ten odpowiedział, że on ma rację, a fakty są „oparte na wynikach wyszukiwania”. Trudno byłoby wymyślić tak doskonałe orwellowskie powiedzonko, a ChatGPT stworzył coś takiego zupełnie na serio, pokazując, dlaczego może to być niebezpieczne narzędzie.”

  https://spidersweb.pl/2023/06/orwell-sztuczna-inteligencja-opinia.html

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Można to śmiało nazwać rewolucją, a zbliża się ona wielkimi krokami. Niektórzy spece od SEO zaczynają to zauważać i czasami gdzieś w sieci można spotkać ciekawe analizy. Wynika z nich, że strony www, którymi się opiekują piszący, przyciągają duży ruch, który jest niewspółmiernie wielki do środków jakie włożono w linkowanie. I to jest najbardziej zaskakujące, ten stosunek działań do efektów, zwłaszcza pod kątem linkowania.

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Tytuł wpisu to zbiór tematów, które przy niedzieli mnie naszyły, a że pod czaszką kipi kreatywność, to pozwalam jej się wydostać przy pomocy klawiatury. A i że kocham muzykę wszelkiej maści, to dziś się też podzielę pewnym smacznym kąskiem, który idealnie pasuje do mojego pisania o sztucznej inteligencji i jej zagrożeniach wynikających z jej rozwoju, bo i o tym też wspomnę.

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Zastanawiasz się może nad przyszłością WordPress’a? Pewnie nie. No chyba, że twój biznes oparty jest o tworzenie lub obsługę stron internetowych i czasami sprawdzasz czy twoje narzędzia mają potencjał w przyszłości. Albo może jesteś amatorem, który dzierga strony wieczorowo i sprawdzasz czy ten WordPress jeszcze długo pociągnie. A może ktoś Ci stawia stronę na WordPress’ie i chcesz dowiedzieć się czy długo ona podziała? Jeśli zastanawiasz się nad przyszłością WordPress’a to zapraszam do lektury.

CSS before i after dla Google są za ścianą

CSS before i after dla Google są za ścianą

Na oficjalnym profilu Google na platformie X pojawił się wpis „Zalecamy, aby nie dodawać znaczących treści ani symboli za pomocą pseudoelementów CSS ::before i ::after”. Spece z Google stwierdzają, że takie treści nie mogą być wykorzystywane do indeksowania stron. Jako ciekawostkę można dodać, że nie jest to zmiana w działaniu wyszukiwarki Google. Została ona po prostu wspomniana w dokumentacji.

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Jest taki tort, który zwie się wyszukiwarki internetowe. Microsoft chciał chapnąć z niego większy kawałek. Zapewne firma widziała okazję na zmniejszenie dominacji Google. Na początku roku, bo to jakoś w lutym było, Microsoft ogłosił uruchomienie ChatGPT w swojej wyszukiwarce Bing. Oczywiście wszystko dostępne tylko we własnej przeglądarce Edge. Upłynęło kilka miesięcy, można ocenić skutki – co wyszło z tego połączenia?