Kopia bezpieczeństwa strony internetowej

6 lipca 2018 | Po godzinach - Wszystkie wpisy, Poradnik | 0 komentarzy

Najczęstsze przyczyny utraty strony internetowej to: atak hakerski, błąd człowieka, zła wola lub awaria serwera. Jednakże utrata swojej strony, bloga lub sklepu internetowego zdarza się niezmiernie rzadko.

Atak hakerski najczęściej dotyczy witryn, które są zaniedbane, czyli nikt nie aktualizuje oprogramowania strony internetowej. A tu należy zaznaczyć, że przysłowiowe 99,99% witryn internetowych działa na jakimś CMS’sie (system do zarządzania treścią).

blank

Drugi powód to błąd człowieka. Dotyczy to zazwyczaj sytuacji, gdy ktoś aktualizuje lub modyfikuje system lub moduły / pluginy nie robiąc kopii zapasowej. Jeśli podczas tego procesu coś pójdzie nie tak, obojętnie czy to z winy oprogramowania, czy będzie to chwilowe przeciążenie serwera, czy też błąd w tworzonym kodzie, wtedy można nieźle namieszać w bazie danych lub nawet stracić cenne informacje tam zapisane. To są nie tylko teksty stron, opisy produktów i tym podobne, lecz również wszelkie ustawienia systemowe i modułów, które zapisywane są właśnie w bazie danych.
Przywrócenie sytuacji pierwotnej często związane jest nie tyle co z naprawą bazy danych, lecz z instalacją i konfiguracją stosownego oprogramowania oraz wytworzeniem od nowa straconych treści.

Idźmy dalej, teraz na liście jest zła wola, czyli celowe działanie w celu usunięcia pewnych danych zapisanych na serwerze. To taki sam „kryminał” jak w przypadku ataku hakerskiego. Tylko tu zazwyczaj ktoś działa od środka.

Awaria serwera to najrzadziej występujący powód utraty danych. Głównie przez systematyczną wymianę sprzętu oraz tworzenie kopii bezpieczeństwa. Firma hostingowa, która pozwoli sobie na utratę danych klientów może pożegnać się z biznesem.

Może wydawać się, że problem utraty strony internetowej występuje rzadko, jednakże biorąc pod uwagę ilość działających witryn w internecie nawet promil promila będzie oznaczał duże wartości.
Ze strony Verisign możemy dowiedzieć się, że w pierwszym kwartale 2018 roku zarejestrowanych było 333,8 milionów domen TLD (to te główne jak przykładowo .com). Natomiast domen głównych ale krajowych (taką dla przykładu jest końcówka .pl) było 146,3 miliona. Oczywiście stron działa mniej, ale liczby te wskazują rząd wielkości z jakim mamy do czynienia.

Co zrobić jeśli moja strona internetowa nie mam backup’u?

W takim momencie pozostaje tylko zgłosić się do firmy hostingowej. Każdy normalny hosting tworzy automatycznie wiele kopii bezpieczeństwa hostowanych stron z ostatnich dni. Tak! Z ostatnich dni, a to oznacza, że jeśli utraciliśmy dane na stronie internetowej przykładowo 2 tygodnie temu, a firma hostingowa tworzy kopie od 10 dni, to kopia strony zawierać będzie braki, czyli do niczego nam się nie przyda.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest (w zależności od wielkości danych) automatyczne wysyłanie kopii na skrzynkę email lub na wskazany inny serwer FTP.

Czasami słyszę, że w razie czego jest przecież web.archive.org
Serwis ten tworzy kopie stron internetowych i udostępnia je publicznie. Niestety jest to bardziej ciekawostka niż użyteczne narzędzie, ponieważ nie wszystkie witryny są zapisywane, nie wszystkie podstrony oraz nie wszystkie dane (pliki do pobrania, powiększenia zdjęć).

Obecnie Internet to nie tylko same korzyści, lecz także mnóstwo zagrożeń. Pomijam dezinformacje lub dostęp do niepowołanych treści. W tym wpisie chodzi o utratę cennych informacji.
Dlatego tak ważna jest edukacja odnośnie aktualizacji systemu CMS strony internetowej, wdrożenia zabezpieczeń w samym systemie CMS oraz wykonywania kopii bezpieczeństwa strony internetowej.

A zdjęcie dorzuciłem bo tak mi się skojarzyło z ochronnym parasolem. Niestety, ten piękny ptaszek, gdy go zaskoczyłem akurat suszył sobie skrzydło 🙂

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Można to śmiało nazwać rewolucją, a zbliża się ona wielkimi krokami. Niektórzy spece od SEO zaczynają to zauważać i czasami gdzieś w sieci można spotkać ciekawe analizy. Wynika z nich, że strony www, którymi się opiekują piszący, przyciągają duży ruch, który jest niewspółmiernie wielki do środków jakie włożono w linkowanie. I to jest najbardziej zaskakujące, ten stosunek działań do efektów, zwłaszcza pod kątem linkowania.

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Tytuł wpisu to zbiór tematów, które przy niedzieli mnie naszyły, a że pod czaszką kipi kreatywność, to pozwalam jej się wydostać przy pomocy klawiatury. A i że kocham muzykę wszelkiej maści, to dziś się też podzielę pewnym smacznym kąskiem, który idealnie pasuje do mojego pisania o sztucznej inteligencji i jej zagrożeniach wynikających z jej rozwoju, bo i o tym też wspomnę.

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Zastanawiasz się może nad przyszłością WordPress’a? Pewnie nie. No chyba, że twój biznes oparty jest o tworzenie lub obsługę stron internetowych i czasami sprawdzasz czy twoje narzędzia mają potencjał w przyszłości. Albo może jesteś amatorem, który dzierga strony wieczorowo i sprawdzasz czy ten WordPress jeszcze długo pociągnie. A może ktoś Ci stawia stronę na WordPress’ie i chcesz dowiedzieć się czy długo ona podziała? Jeśli zastanawiasz się nad przyszłością WordPress’a to zapraszam do lektury.

CSS before i after dla Google są za ścianą

CSS before i after dla Google są za ścianą

Na oficjalnym profilu Google na platformie X pojawił się wpis „Zalecamy, aby nie dodawać znaczących treści ani symboli za pomocą pseudoelementów CSS ::before i ::after”. Spece z Google stwierdzają, że takie treści nie mogą być wykorzystywane do indeksowania stron. Jako ciekawostkę można dodać, że nie jest to zmiana w działaniu wyszukiwarki Google. Została ona po prostu wspomniana w dokumentacji.

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Jest taki tort, który zwie się wyszukiwarki internetowe. Microsoft chciał chapnąć z niego większy kawałek. Zapewne firma widziała okazję na zmniejszenie dominacji Google. Na początku roku, bo to jakoś w lutym było, Microsoft ogłosił uruchomienie ChatGPT w swojej wyszukiwarce Bing. Oczywiście wszystko dostępne tylko we własnej przeglądarce Edge. Upłynęło kilka miesięcy, można ocenić skutki – co wyszło z tego połączenia?