Bezpieczeństwo na stronie internetowej

18 grudnia 2017 | Po godzinach - Wszystkie wpisy, Poradnik | 1 komentarz

Bezpieczeństwo strony internetowej to całkowita i totalna podstawa. Jeśli nasza strona zostanie zhakowana i pojawią się na niej wirusy, wtedy drastycznie tracimy ruch.

Drastycznie tracimy ruch na stronie internetowej, ponieważ Google automatycznie wyświetli komunikat o potencjalnym zagrożeniu już w wynikach szukania oraz, jeśli internauta korzysta z przeglądarki Chrome to zanim ujrzy stroną do której kliknął, pojawi się tablica z informacją o zagrożeniu.

A czemu mam się przejmować Google? Bo Google to 98-99% wyszukiwań w polskim internecie. Czyli jeśli zniknę z Google to całkowicie znikam z sieci. Chyba, że mam jakiś inny kanał promocji. Ale i tak ludzie mający Chrome zobaczą komunikat, a programy antywirusowe wzniecą alarm i zasieją popłoch…

Teraz punkt po punkcie najważniejsze aspekty związane z bezpieczeństwem stron internetowych.

1. Aktualizacja oprogramowania strony

Jeśli korzystasz z systemu do zarządzania stroną to aktualizuj system, pluginy, moduły, skórki czyli szablony.
Wydaje się to sensowne i oczywiste, prawda? Niestety nie raz widziałem strony, które postawione na systemach open source, a więc takich gdzie hakerzy mieli podane dziury w zabezpieczeniach na tacy, nie były aktualizowane ponad 2, a nawet i 3 lata.
Jeśli mam taki stary system i nie mam jeszcze zainfekowanej strony, to oznacza że jestem niezłym szczęściarzem. Można wtedy wysłać kupon w totka, może i tu się los uśmiechnie 😉

2. Bezpieczne hasło

Czyli hasło dłuższe, co najmniej kilkanaście znaków. A do tego złożone z dwóch zlepków słów. Czyli jest to wyrażenie, którego nie znajdziemy w słowniku. Przez to złamanie hasła metodą siłową jest bardzo utrudnione.
Kila razy widziałem sytuację, gdzie hasła były zbyt proste, dla przykładu takie: biurko, pantofelek etc. A raz nawet włamano się na serwer FTP właśnie dzięki odkryciu prostego hasła. A brzmiało ono: agnieszka

3. Unikalna nazwa użytkownika

Unikalna albo może bardziej wyjątkowa. Czyli chodzi o to, aby login administratora strony nie był „admin” albo „administrator”.
W tym momencie hakerzy mają utrudnione życie. Często osobom nie znającym właściciela witryny jest bardzo trudno namierzyć login administratora, a więc mamy przynajmniej na tym polu zabezpieczenie maksymalne.

4. Utrudniony dostęp do administratora

Dostęp do zarządzania stroną po jakimś unikalnym adresie podstrony, zamiast po typowym dla danego systemu CMS. W PrestaShop wystarczy zmienić katalog „admin” na „NiEznajdzieSZmnieWcALE” i załatwione. Do WordPress’a są od tego wtyczki.
Możemy także pokusić się i wprowadzić bardziej drastyczny dostęp do administratora – dostęp tylko dla wybranych adresów IP. Ale to tylko w sytuacji, gdy osoby zarządzające stroną mają łącze do Internetu o stałym IP.
Tu notka wynikająca z wielu lat doświadczenia: zmiana ścieżki do administracji w przypadku systemu open source nie jest super pomocą. Hakerzy i tak wykorzystają luki bezpieczeństwa, a nie stronę logowania samą w sobie.

5. Czasowa blokada połączenia ze stroną

Jeśli użytkownik wykona kilka błędnych logowań system automatycznie zablokuje łączność z numerem IP z którego użytkownik dokonywał połączenia.
Dodatkowo można nawet wprowadzić blokadę IP, jeśli tylko użytkownik wywoła domyślny, czyli typowy adres administratora dla danego systemu CMS.

6. Ochrona przed atakiem brute force

Brute force to jak sama nazwa wskazuje technika siłowa. Włamywacz odpytuje system na wszelkie możliwe sposoby, aby poznać dane do logowania. Czyli wykorzystuje przykładowo potencjalny login lub email administratora i hasła tak zwane słownikowe. Ale przed takimi zapytaniami chronią odpowiednie zabezpieczenia.

Te 6 punktów to jak przykazania dla właściciela strony internetowej. Jeśli wszystkie są przestrzegane to zamiast tracić czas na naprawę szkód możemy delektować się malinami! A co, piękne i pyszne i zdrowe… 😉

Po godzinach

Google Bard, Chat GPT-4 oraz zmyślone sztuczne inteligencje

Google Bard, Chat GPT-4 oraz zmyślone sztuczne inteligencje

Temat AI jest wszędzie, w mojej pracy także się pojawił. Testowałem ChatGPT-4 na różne sposoby, jednym z nich było wydobycie informacji o innych sztucznych inteligencjach. Wyszło bardzo wesoło, można podładować swoje akumulatory 😉

Tajemnica Nabu – Gra audio

Tajemnica Nabu – Gra audio

Zapraszam do posmakowania innej formy gier na komputerze – do zatopienia się w świat dźwięku. Gra audio to taka forma zabawy,  gdzie zamiast wpatrywania się w ekran słuchasz i budujesz scenę w wyobraźni.

Co warto poprawić w sklepie internetowym?

Co warto poprawić w sklepie internetowym?

Temat dotyczy poprawy sklepu internetowego, jak więc możesz się domyślać chodzi o zwiększenie sprzedaży. Pytanie, które się za tym czai to – czy tylko reklama jest ważna? A może są czynniki w samej budowie sklepu internetowego, które hamują sprzedaż lub odstraszają klientów?

Prawidłowa postawa przy komputerze

Prawidłowa postawa przy komputerze

Przy biurku siedzę już całkiem długo, w tym roku bliżej mi będzie do pięćdziesiątki niż czterdziestki, a że jestem ciekawskie jajo, więc coś tam już zdążyłem przetestować w tym temacie. Może komuś się przyda, choćby aby przekonać się jakie są możliwości w tym temacie.

1 komentarz

  1. Jerzy

    Czasami słyszę, że nie warto aktualizować strony. Chodzi mi o system do zarządzania stroną. Wtedy krótko walę między oczy: to proszenie się o kłopoty! To prawie jak jawne zaproszenie złodzieja aby pilnował w nocy sklepu u jubilera. Co niektórym to wydać się może dość naciągane takie porównanie ale należy pamiętać, że najpopularniejsze systemy CMS na świecie czyli WordPress, Joomla, Drupal mają otwarte źródła. A co to oznacza? To że wieści o dziurach bezpieczeństwa rozchodzą się wśród odpowiednich ludzi. Często są rozpowszechniane gotowe sposoby łamania stron i potem domorośli hakerzy, czyli jakieś dzieci ćwiczą na takich stronach, niekoniecznie infekując je trojanami, lecz zostawiając jakieś dziwne komunikaty w stylu: Allah coś tam coś tam…
    A straty wynikłe z hakowania strony mogą być duże.

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *