ChatGPT chory na demencję starczą?

17 sierpnia 2023 | Po godzinach - Wszystkie wpisy, Sztuczna inteligencja | 0 komentarzy

Z różnych stron świata użytkownicy ChatGPT donoszą o coraz gorszej jakości generowanych przez sztuczną inteligencję odpowiedzi. Wygląda to dosłownie tak, jakby AI po prostu głupiało. To jakby człowiek w pierwszym stadium otępienia starczego. Każdy, kto ma dość częstą sposobność do korzystania z ChatGPT mógł zauważyć tą słabnącą jakość odpowiedzi.

Niżej tego typu przykład, a odpowiedź to rozbudowa tekstu dotyczącego sprzedaży używanych samochodów. Jest to fragment, ale cały tekst był równie słaby. Odpowiedź stylistycznie brzmi jak wypowiedź człowieka, który w najlepszym razie po prostu się nie wyspał. Do tego coraz częściej zaczynają pojawiać się błędy gramatyczne.

Pozbądź się negatywnych uczuć i przestanij szukać nabywcy na własną rękę. Oddaj swoje zaufanie profesjonalistom z naszej firmy skupującej w Warszawie, aby przekonać się, jak bezproblemowo możesz zbyć swój pojazd.

Do tematu „chorującej na uwstecznienie AI” zasiedli także naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, którzy potwierdzili, że jakość generowanych odpowiedzi przez AI jest wyraźnie gorsza od tych sprzed kilku miesięcy.

blank

Wnikając w wyniki badań można dopatrzeć się spadku umiejętności rozwiązywania problemów matematycznych w nowszej wersji. GPT-4 wykazały szokujący spadek biegłości w identyfikowaniu liczb pierwszych.
Spadek nastąpił z poziomu 97,6% w marcu do 2,4% w czerwcu. Dla porówniania poprzednik, czyli GPT-3.5 wykazał znaczną poprawę w tym samym okresie, wzrastając z 7,4% do 86,8%.

Badacze nie są w stanie precyzyjnie określić z czego wynika ta sytuacja. Sugerują, że jest to kwestia zmian wprowadzanych przez OpenAI w celu poprawy stabilności GPT-4 oraz zmniejszenia zasobożerności.
Ale to nie wyjaśnia poprawy jaką zauważono w przypadku GPT-3.5. Naukowcy podają więc kolejne wyjaśnienia, że gorszy wynik GPT-4 może być związany z bardziej rygorystyczną cenzurą, przykładowo dotyczącą broni, narkotyków itd.

Użytkownicy, jak i badacze są zdezorientowani. W końcu można by oczekiwać, że nowsze wersje AI będą lepsze od swoich poprzedników.

Sytuacja jest niepokojąca, ponieważ wskazuje jak bardzo zaawansowane narzędzie, jakim jest generatywna sztuczna inteligencja, jest podatna na aktualizacje i ulepszenia.
Wskazuje to dość mocno na nieprzewidywalność tej technologii. Biegłość GPT-4 w generowaniu kodu wykazała spadek w tworzeniu kodu bezpośrednio wykonywalnego. To budzi obawy w branżach, które polegają na tych modelach, ponieważ tego typu niespójności mogą namieszać w większych ekosystemach oprogramowania.

Najważniejszy wniosek z tych badań jest taki, że nowsze nie oznacza lepsze i należy zachować czujność w trakcie pracy nad dużymi modelami językowymi, jak to ładnie nazywa się w branży tego typu sztuczną intelignecję.
Czujność powinni zachować wszyscy bez wyjątku – twórcy oraz użytkownicy.

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Jest taki tort, który zwie się wyszukiwarki internetowe. Microsoft chciał chapnąć z niego większy kawałek. Zapewne firma widziała okazję na zmniejszenie dominacji Google. Na początku roku, bo to jakoś w lutym było, Microsoft ogłosił uruchomienie ChatGPT w swojej wyszukiwarce Bing. Oczywiście wszystko dostępne tylko we własnej przeglądarce Edge. Upłynęło kilka miesięcy, można ocenić skutki – co wyszło z tego połączenia?

Google potwierdza – Jakość treści ma kluczowe znaczenie w SEO

Google potwierdza – Jakość treści ma kluczowe znaczenie w SEO

Jak wynika z niedawnej dyskusji pomiędzy Johnem Muellerem i Garym Illyesem z zespołu Google Search Relations, jakość to krytyczny czynnik wpływający na niemal każdy aspekt wyszukiwania. Podczas niedawnego podcastu „Search Off the Record” oboje zagłębili się w rolę jakości we wszystkim, od indeksowania po ranking stron internetowych w wynikach szukania.

WordPress & AI

WordPress & AI

Sztuczna inteligencja wchodzi wszędzie gdzie się da. Wręcz pcha się, choć w sumie lepsze określenie to, że jest popychana, bo to ludzie ją wpychają. Powstały już generatory stron oparte o AI, gdzie określasz swój biznes, a automatyczny kreator w bardzo krótkim czasie przygotuje całą stronę. WordPress, jako najpopularniejszy na naszej planecie system CMS także ma dodatki AI.

ChatGPT tak łatwo nie wygryzie programistów

ChatGPT tak łatwo nie wygryzie programistów

Odkąd rozpoczął się wielki szał na sztuczne inteligencje, który zainicjował ChatGPT zaczęto straszyć utratą miejsc pracy, w tym także dla programistów. Bo przecież te sztuczne inteligencje to modele językowe „doskonale” wykorzystujące języki, zwłaszcza o tak restrykcyjnej konstrukcji, jak języki programowania.