ChatGPT chory na demencję starczą?

17 sierpnia 2023 | Po godzinach - Wszystkie wpisy, Sztuczna inteligencja | 0 komentarzy

Z różnych stron świata użytkownicy ChatGPT donoszą o coraz gorszej jakości generowanych przez sztuczną inteligencję odpowiedzi. Wygląda to dosłownie tak, jakby AI po prostu głupiało. To jakby człowiek w pierwszym stadium otępienia starczego. Każdy, kto ma dość częstą sposobność do korzystania z ChatGPT mógł zauważyć tą słabnącą jakość odpowiedzi.

Niżej tego typu przykład, a odpowiedź to rozbudowa tekstu dotyczącego sprzedaży używanych samochodów. Jest to fragment, ale cały tekst był równie słaby. Odpowiedź stylistycznie brzmi jak wypowiedź człowieka, który w najlepszym razie po prostu się nie wyspał. Do tego coraz częściej zaczynają pojawiać się błędy gramatyczne.

Pozbądź się negatywnych uczuć i przestanij szukać nabywcy na własną rękę. Oddaj swoje zaufanie profesjonalistom z naszej firmy skupującej w Warszawie, aby przekonać się, jak bezproblemowo możesz zbyć swój pojazd.

Do tematu „chorującej na uwstecznienie AI” zasiedli także naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, którzy potwierdzili, że jakość generowanych odpowiedzi przez AI jest wyraźnie gorsza od tych sprzed kilku miesięcy.

blank

Wnikając w wyniki badań można dopatrzeć się spadku umiejętności rozwiązywania problemów matematycznych w nowszej wersji. GPT-4 wykazały szokujący spadek biegłości w identyfikowaniu liczb pierwszych.
Spadek nastąpił z poziomu 97,6% w marcu do 2,4% w czerwcu. Dla porówniania poprzednik, czyli GPT-3.5 wykazał znaczną poprawę w tym samym okresie, wzrastając z 7,4% do 86,8%.

Badacze nie są w stanie precyzyjnie określić z czego wynika ta sytuacja. Sugerują, że jest to kwestia zmian wprowadzanych przez OpenAI w celu poprawy stabilności GPT-4 oraz zmniejszenia zasobożerności.
Ale to nie wyjaśnia poprawy jaką zauważono w przypadku GPT-3.5. Naukowcy podają więc kolejne wyjaśnienia, że gorszy wynik GPT-4 może być związany z bardziej rygorystyczną cenzurą, przykładowo dotyczącą broni, narkotyków itd.

Użytkownicy, jak i badacze są zdezorientowani. W końcu można by oczekiwać, że nowsze wersje AI będą lepsze od swoich poprzedników.

Sytuacja jest niepokojąca, ponieważ wskazuje jak bardzo zaawansowane narzędzie, jakim jest generatywna sztuczna inteligencja, jest podatna na aktualizacje i ulepszenia.
Wskazuje to dość mocno na nieprzewidywalność tej technologii. Biegłość GPT-4 w generowaniu kodu wykazała spadek w tworzeniu kodu bezpośrednio wykonywalnego. To budzi obawy w branżach, które polegają na tych modelach, ponieważ tego typu niespójności mogą namieszać w większych ekosystemach oprogramowania.

Najważniejszy wniosek z tych badań jest taki, że nowsze nie oznacza lepsze i należy zachować czujność w trakcie pracy nad dużymi modelami językowymi, jak to ładnie nazywa się w branży tego typu sztuczną intelignecję.
Czujność powinni zachować wszyscy bez wyjątku – twórcy oraz użytkownicy.

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Empatia człowieka VS empatia sztucznej inteligencji

Empatia człowieka VS empatia sztucznej inteligencji

Dziś podczas pracy przy kodzie ChatGPT znowu zaczął mnie przepraszać za swoje pomyłki i tak mi się skojarzyło, jakie to AI jest kulturalne i nie ma przerostu ego. Jakiś czas temu wpadły mi w oko badania dotyczące poczucia empatii u swojego rozmówcy. Niestety nie pamiętam gdzie to wyczytałem, a chodziło o eksperyment, podczas którego grupę badanych osób skierowano na wywiad lekarski online. Część z lekarzy to byli ludzie z krwi i kości, a część AI wymodelowana pod tego typu działania. Badani oczywiście nie wiedzieli z kim mają do czynienia, a na koniec otrzymali ankietę do wypełnienia, w której były pytania również o empatię.

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Można to śmiało nazwać rewolucją, a zbliża się ona wielkimi krokami. Niektórzy spece od SEO zaczynają to zauważać i czasami gdzieś w sieci można spotkać ciekawe analizy. Wynika z nich, że strony www, którymi się opiekują piszący, przyciągają duży ruch, który jest niewspółmiernie wielki do środków jakie włożono w linkowanie. I to jest najbardziej zaskakujące, ten stosunek działań do efektów, zwłaszcza pod kątem linkowania.

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Tytuł wpisu to zbiór tematów, które przy niedzieli mnie naszyły, a że pod czaszką kipi kreatywność, to pozwalam jej się wydostać przy pomocy klawiatury. A i że kocham muzykę wszelkiej maści, to dziś się też podzielę pewnym smacznym kąskiem, który idealnie pasuje do mojego pisania o sztucznej inteligencji i jej zagrożeniach wynikających z jej rozwoju, bo i o tym też wspomnę.

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Zastanawiasz się może nad przyszłością WordPress’a? Pewnie nie. No chyba, że twój biznes oparty jest o tworzenie lub obsługę stron internetowych i czasami sprawdzasz czy twoje narzędzia mają potencjał w przyszłości. Albo może jesteś amatorem, który dzierga strony wieczorowo i sprawdzasz czy ten WordPress jeszcze długo pociągnie. A może ktoś Ci stawia stronę na WordPress’ie i chcesz dowiedzieć się czy długo ona podziała? Jeśli zastanawiasz się nad przyszłością WordPress’a to zapraszam do lektury.

CSS before i after dla Google są za ścianą

CSS before i after dla Google są za ścianą

Na oficjalnym profilu Google na platformie X pojawił się wpis „Zalecamy, aby nie dodawać znaczących treści ani symboli za pomocą pseudoelementów CSS ::before i ::after”. Spece z Google stwierdzają, że takie treści nie mogą być wykorzystywane do indeksowania stron. Jako ciekawostkę można dodać, że nie jest to zmiana w działaniu wyszukiwarki Google. Została ona po prostu wspomniana w dokumentacji.