Sztuczna inteligencja wchodzi wszędzie gdzie się da. Wręcz pcha się, choć w sumie lepsze określenie to, że jest popychana, bo to ludzie ją wpychają. Powstały już generatory stron oparte o AI, gdzie określasz swój biznes, a automatyczny kreator w bardzo krótkim czasie przygotuje całą stronę.

WordPress, jako najpopularniejszy na naszej planecie system CMS także ma dodatki AI. Jeden z moich ulubionych motywów do WordPress’a, jakim jest Divi, właśnie na dniach doczekał się wsparcia od AI. Nie jest to odrębny moduł, lecz dodatek do modułów tekstowych i do zdjęć.

Obok zdjęcie wygenerowane przez AI w Divi, bo ta strona postawiona jest właśnie na tym szablonie.
A grafika to akwarela zawierająca bliskie mi: dziewczyna przypominająca córkę, naszego psa, no i góry częściowo pokryte drzewami. Grafika wyszła całkiem miło dla oka i nie potrzebowałem wielu prób.

blank

Przygotowanie tekstu przez AI

Jeśli chodzi o tekst to narzędzie w Divi pomaga nam w dość szerokim zakresie. Dostępne mamy opcje:

  • przepisanie tekstu innymi słowami,
  • wydłużenie lub skrócenie tekstu,
  • polepszenie tekstu (nie mam pojęcia co autor ma na myśli),
  • parafraza,
  • korekta gramatyki oraz wyłapanie literówek,
  • zmiana tonu wypowiedzi,
  • zmiana charakter tekstu na bardziej angażujący, opisowy, szczegółowy, dynamiczny czy ogólny,
  • tłumaczenie na języki.

Narzędzie działa w języku angielskim, ale jeśli masz potrzebę użycia go po polsku, możesz przejść na angielski, popracować nad tekstem, a następnie wrócić do polskiego.
Nie będzie to oczywiście cała praca, bo następnie należy sprawdzić wykonaną pracę przez AI.

Podkreślam to każdorazowo – robota sztucznej inteligencji powinna być nadzorowana, tym ściślej, im ważniejsze zadanie. Ale zawsze powinna być kontrola. AI to taki pracownik, który nie jest specjalistą i potrafi dość często popełniać błędy. Potrafi i robi te błędy!

Generowanie obrazu przez AI

Na tym polu sztuczna inteligencja udostępnia nam także sporo opcji.

  • Określamy styl obrazu, są to: realistyczne zdjęcie, obrazek narysowany cyfrowo, grafika koncepcyjna, grafika wektorowa, grafika 3D, szkic, abstrakcja, komiks, akwarele, malowany obraz, anime, kreskówka.
  • Wprowadzamy polecenie słowne opisujące co ma zawierać grafika przygotowana przez AI.
  • Możemy wysłać obrazek na którym ma bazować sztuczna inteligencja.
  • Określamy proporcje obrazka.
  • Możemy także określić rozmiar.

Każdorazowo AI przygotowuje nam 4 obrazki do wyboru, nad którymi możemy dalej pracować. To jest istotny element tego ustrojstwa, który podnosi jego użyteczność.

EleganthThemes, czyli firma stojąca za Divi zapowiedziała już kolejne rozwiązania z AI:
– Generator kodu HTML, CSS lub JavaScript.
– Generator szablonu, czyli zmiana całego wyglądu strony przez AI.
– Edytor obrazu, który pozwala na zmianę poszczególnych jego części, wypełnienie pustych przestrzeni, zmianę wielkości.

AI robi wielkie zmiany, trzeba będzie zwijać interes?

Nadchodzą potężne możliwości, a w moim świecie zawodowym, który opiera się w dość dużej części o WordPress’a będzie tego znacznie, znacznie więcej. Ktoś mógłby pomyśleć, że związane jest to z utratą części klientów. Czyli jako webdeweloper mogę tracić zarobek i zacząć rozglądać się za innym zajęciem, no bo przecież teraz każdy może sobie wygenerować stronę sam, lub ją uszlachetnić lub rozbudować dzięki AI.

Po pierwsze uno, jak to Kiepski mawia, moi klienci potrzebują opiekuna i speca od pewnych konkretnych spraw, które dotyczą tak modyfikacji WordPress’a, jak i przygotowania tekstu. Więc ja się cieszę, że mam wsparcie.

Po drugie uno, właściciel strony internetowej, który prowadzi swoją firmę zazwyczaj po prostu nie ma czasu na zgłębianie tajników związanych z edycją strony internetowej.

No i po trzecie uno – świat non stop się zmienia. Nie ma dnia, abym nie uczył się czegoś związanego z Internetem, i nie mam wcale na myśli ciekawostek związanych z AI, ale konkretnych umiejętności, tak związanych z programowaniem, jak i korzystaniem z narzędzi. Więc jeśli trzeba będzie się przebranżowić, to po prostu to zrobię. To jest piękno tego świata, że oferuje tak wiele możliwości.

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Empatia człowieka VS empatia sztucznej inteligencji

Empatia człowieka VS empatia sztucznej inteligencji

Dziś podczas pracy przy kodzie ChatGPT znowu zaczął mnie przepraszać za swoje pomyłki i tak mi się skojarzyło, jakie to AI jest kulturalne i nie ma przerostu ego. Jakiś czas temu wpadły mi w oko badania dotyczące poczucia empatii u swojego rozmówcy. Niestety nie pamiętam gdzie to wyczytałem, a chodziło o eksperyment, podczas którego grupę badanych osób skierowano na wywiad lekarski online. Część z lekarzy to byli ludzie z krwi i kości, a część AI wymodelowana pod tego typu działania. Badani oczywiście nie wiedzieli z kim mają do czynienia, a na koniec otrzymali ankietę do wypełnienia, w której były pytania również o empatię.

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Można to śmiało nazwać rewolucją, a zbliża się ona wielkimi krokami. Niektórzy spece od SEO zaczynają to zauważać i czasami gdzieś w sieci można spotkać ciekawe analizy. Wynika z nich, że strony www, którymi się opiekują piszący, przyciągają duży ruch, który jest niewspółmiernie wielki do środków jakie włożono w linkowanie. I to jest najbardziej zaskakujące, ten stosunek działań do efektów, zwłaszcza pod kątem linkowania.

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Tytuł wpisu to zbiór tematów, które przy niedzieli mnie naszyły, a że pod czaszką kipi kreatywność, to pozwalam jej się wydostać przy pomocy klawiatury. A i że kocham muzykę wszelkiej maści, to dziś się też podzielę pewnym smacznym kąskiem, który idealnie pasuje do mojego pisania o sztucznej inteligencji i jej zagrożeniach wynikających z jej rozwoju, bo i o tym też wspomnę.

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Zastanawiasz się może nad przyszłością WordPress’a? Pewnie nie. No chyba, że twój biznes oparty jest o tworzenie lub obsługę stron internetowych i czasami sprawdzasz czy twoje narzędzia mają potencjał w przyszłości. Albo może jesteś amatorem, który dzierga strony wieczorowo i sprawdzasz czy ten WordPress jeszcze długo pociągnie. A może ktoś Ci stawia stronę na WordPress’ie i chcesz dowiedzieć się czy długo ona podziała? Jeśli zastanawiasz się nad przyszłością WordPress’a to zapraszam do lektury.

CSS before i after dla Google są za ścianą

CSS before i after dla Google są za ścianą

Na oficjalnym profilu Google na platformie X pojawił się wpis „Zalecamy, aby nie dodawać znaczących treści ani symboli za pomocą pseudoelementów CSS ::before i ::after”. Spece z Google stwierdzają, że takie treści nie mogą być wykorzystywane do indeksowania stron. Jako ciekawostkę można dodać, że nie jest to zmiana w działaniu wyszukiwarki Google. Została ona po prostu wspomniana w dokumentacji.