Czym jest talent?

1 listopada 2016 | Na luzie, Po godzinach - Wszystkie wpisy | 1 komentarz

Czy talent to coś co sprawia, że jestem w stanie zrobić rzeczy, których inni nie potrafią?
Czy może zrobię to 10 razy szybciej, albo może wykonam to znacznie dokładniej, albo bardziej widowiskowo?

gniazdo

Jakiś czas temu spotkałem się z pewnymi badaniami, które dotyczyły tego zagadnienia. Badacze chcieli sprawdzić, czy muzycy uznawani za wspaniałych są pobłogosławieni niezwykłym talentem.

Niestety ten „jakiś czas temu” był całkiem spory i nie przywiązałem należytej wagi do tego kto, gdzie i kiedy te badania przeprowadził. Dlatego nie jestem w stanie podać źródła.

Pamiętam, że badano skrzypków oraz że podzielono muzyków na 3 grupy: tych najpiękniej grających, średnich czyli dobrze grających, no i w końcu przeciętnych, czyli grających poprawnie, ale jak to mówią u nas na wsi – gaci z wrażenia nie urywa…

Następnie osoby z każdej grupy odpowiedziały na jedno pytanie: ile w tygodniu poświęcają godzin na ćwiczenia gry?
Odpowiedź była porażająca. Wirtuozi ćwiczyli niesamowicie więcej od przeciętniaków, a średniacy uplasowali się gdzieś bliżej środka.

Całkiem możliwe, że rodzimy się z pewnymi uzdolnieniami. Jednym łatwiej przychodzi operowanie słowem, inni mają zdolności manualne itd.
Ale to są predyspozycje, które należy wyćwiczyć, rozwinąć, doszlifować.

Znam takie mądre stare powiedzenie: majster z nieba nie spadł… Obecnie niektórym to powiedzonko może wydawać się jakieś wyalienowane, ale ono właśnie mówi o doświadczeniu, które wynika z poświęcenia wielkiej ilości czasu dla danej dziedziny.
Majster wiele lat przepracował w zawodzie, dzięki czemu posiadł wiedzę jak i praktyczne doświadczenie, a to razem wzięte daje mu przewagę nad normalnymi osobami nie siedzącymi w branży oraz nad młodzikami, którzy dopiero co ukończyli szkołę.

A czy robienie czegoś co inni uznaliby za wariactwo jest talentem czy objawem szaleństwa?
Czy gniazdo na prezentowanym zdjęciu to objaw szaleństwa, czy talentu?
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga…

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

1 komentarz

  1. Weronika

    Ptaszki działały metod ruskich z czasów II wojny światowej – pokonamy ich ilością!
    w końcu nakładłyby tyle gałązek, aż zakryłyby kolce…
    😀

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Można to śmiało nazwać rewolucją, a zbliża się ona wielkimi krokami. Niektórzy spece od SEO zaczynają to zauważać i czasami gdzieś w sieci można spotkać ciekawe analizy. Wynika z nich, że strony www, którymi się opiekują piszący, przyciągają duży ruch, który jest niewspółmiernie wielki do środków jakie włożono w linkowanie. I to jest najbardziej zaskakujące, ten stosunek działań do efektów, zwłaszcza pod kątem linkowania.

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Tytuł wpisu to zbiór tematów, które przy niedzieli mnie naszyły, a że pod czaszką kipi kreatywność, to pozwalam jej się wydostać przy pomocy klawiatury. A i że kocham muzykę wszelkiej maści, to dziś się też podzielę pewnym smacznym kąskiem, który idealnie pasuje do mojego pisania o sztucznej inteligencji i jej zagrożeniach wynikających z jej rozwoju, bo i o tym też wspomnę.

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Zastanawiasz się może nad przyszłością WordPress’a? Pewnie nie. No chyba, że twój biznes oparty jest o tworzenie lub obsługę stron internetowych i czasami sprawdzasz czy twoje narzędzia mają potencjał w przyszłości. Albo może jesteś amatorem, który dzierga strony wieczorowo i sprawdzasz czy ten WordPress jeszcze długo pociągnie. A może ktoś Ci stawia stronę na WordPress’ie i chcesz dowiedzieć się czy długo ona podziała? Jeśli zastanawiasz się nad przyszłością WordPress’a to zapraszam do lektury.

CSS before i after dla Google są za ścianą

CSS before i after dla Google są za ścianą

Na oficjalnym profilu Google na platformie X pojawił się wpis „Zalecamy, aby nie dodawać znaczących treści ani symboli za pomocą pseudoelementów CSS ::before i ::after”. Spece z Google stwierdzają, że takie treści nie mogą być wykorzystywane do indeksowania stron. Jako ciekawostkę można dodać, że nie jest to zmiana w działaniu wyszukiwarki Google. Została ona po prostu wspomniana w dokumentacji.

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Jest taki tort, który zwie się wyszukiwarki internetowe. Microsoft chciał chapnąć z niego większy kawałek. Zapewne firma widziała okazję na zmniejszenie dominacji Google. Na początku roku, bo to jakoś w lutym było, Microsoft ogłosił uruchomienie ChatGPT w swojej wyszukiwarce Bing. Oczywiście wszystko dostępne tylko we własnej przeglądarce Edge. Upłynęło kilka miesięcy, można ocenić skutki – co wyszło z tego połączenia?