Czym jest talent?

1 listopada 2016 | Na luzie, Po godzinach - Wszystkie wpisy | 1 komentarz

Czy talent to coś co sprawia, że jestem w stanie zrobić rzeczy, których inni nie potrafią?
Czy może zrobię to 10 razy szybciej, albo może wykonam to znacznie dokładniej, albo bardziej widowiskowo?

gniazdo

Jakiś czas temu spotkałem się z pewnymi badaniami, które dotyczyły tego zagadnienia. Badacze chcieli sprawdzić, czy muzycy uznawani za wspaniałych są pobłogosławieni niezwykłym talentem.

Niestety ten „jakiś czas temu” był całkiem spory i nie przywiązałem należytej wagi do tego kto, gdzie i kiedy te badania przeprowadził. Dlatego nie jestem w stanie podać źródła.

Pamiętam, że badano skrzypków oraz że podzielono muzyków na 3 grupy: tych najpiękniej grających, średnich czyli dobrze grających, no i w końcu przeciętnych, czyli grających poprawnie, ale jak to mówią u nas na wsi – gaci z wrażenia nie urywa…

Następnie osoby z każdej grupy odpowiedziały na jedno pytanie: ile w tygodniu poświęcają godzin na ćwiczenia gry?
Odpowiedź była porażająca. Wirtuozi ćwiczyli niesamowicie więcej od przeciętniaków, a średniacy uplasowali się gdzieś bliżej środka.

Całkiem możliwe, że rodzimy się z pewnymi uzdolnieniami. Jednym łatwiej przychodzi operowanie słowem, inni mają zdolności manualne itd.
Ale to są predyspozycje, które należy wyćwiczyć, rozwinąć, doszlifować.

Znam takie mądre stare powiedzenie: majster z nieba nie spadł… Obecnie niektórym to powiedzonko może wydawać się jakieś wyalienowane, ale ono właśnie mówi o doświadczeniu, które wynika z poświęcenia wielkiej ilości czasu dla danej dziedziny.
Majster wiele lat przepracował w zawodzie, dzięki czemu posiadł wiedzę jak i praktyczne doświadczenie, a to razem wzięte daje mu przewagę nad normalnymi osobami nie siedzącymi w branży oraz nad młodzikami, którzy dopiero co ukończyli szkołę.

A czy robienie czegoś co inni uznaliby za wariactwo jest talentem czy objawem szaleństwa?
Czy gniazdo na prezentowanym zdjęciu to objaw szaleństwa, czy talentu?
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga…

Po godzinach

Maszyna do odrabiania lekcji

Maszyna do odrabiania lekcji

Rozwój informatyczny bywa czasami zatrważający. Tak to właśnie może wyglądać w przypadku projektu, który ma wyręczać nasze dzieci w ich obowiązkach.
Szczegóły znajdziesz na stronie z linku poniżej, a w tym wpisie chciałbym skupić się na tym co istotne, czyli po co jest ten projekt, a nie jak działa maszyna.

Google Bard, Chat GPT-4 oraz zmyślone sztuczne inteligencje

Google Bard, Chat GPT-4 oraz zmyślone sztuczne inteligencje

Temat AI jest wszędzie, w mojej pracy także się pojawił. Testowałem ChatGPT-4 na różne sposoby, jednym z nich było wydobycie informacji o innych sztucznych inteligencjach. Wyszło bardzo wesoło, można podładować swoje akumulatory 😉

Tajemnica Nabu – Gra audio

Tajemnica Nabu – Gra audio

Zapraszam do posmakowania innej formy gier na komputerze – do zatopienia się w świat dźwięku. Gra audio to taka forma zabawy,  gdzie zamiast wpatrywania się w ekran słuchasz i budujesz scenę w wyobraźni.

Co warto poprawić w sklepie internetowym?

Co warto poprawić w sklepie internetowym?

Temat dotyczy poprawy sklepu internetowego, jak więc możesz się domyślać chodzi o zwiększenie sprzedaży. Pytanie, które się za tym czai to – czy tylko reklama jest ważna? A może są czynniki w samej budowie sklepu internetowego, które hamują sprzedaż lub odstraszają klientów?

Prawidłowa postawa przy komputerze

Prawidłowa postawa przy komputerze

Przy biurku siedzę już całkiem długo, w tym roku bliżej mi będzie do pięćdziesiątki niż czterdziestki, a że jestem ciekawskie jajo, więc coś tam już zdążyłem przetestować w tym temacie. Może komuś się przyda, choćby aby przekonać się jakie są możliwości w tym temacie.

1 komentarz

  1. Weronika

    Ptaszki działały metod ruskich z czasów II wojny światowej – pokonamy ich ilością!
    w końcu nakładłyby tyle gałązek, aż zakryłyby kolce…
    😀

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *