Czym jest talent?

1 listopada 2016 | Na luzie, Po godzinach - Wszystkie wpisy | 1 komentarz

Czy talent to coś co sprawia, że jestem w stanie zrobić rzeczy, których inni nie potrafią?
Czy może zrobię to 10 razy szybciej, albo może wykonam to znacznie dokładniej, albo bardziej widowiskowo?

gniazdo

Jakiś czas temu spotkałem się z pewnymi badaniami, które dotyczyły tego zagadnienia. Badacze chcieli sprawdzić, czy muzycy uznawani za wspaniałych są pobłogosławieni niezwykłym talentem.

Niestety ten „jakiś czas temu” był całkiem spory i nie przywiązałem należytej wagi do tego kto, gdzie i kiedy te badania przeprowadził. Dlatego nie jestem w stanie podać źródła.

Pamiętam, że badano skrzypków oraz że podzielono muzyków na 3 grupy: tych najpiękniej grających, średnich czyli dobrze grających, no i w końcu przeciętnych, czyli grających poprawnie, ale jak to mówią u nas na wsi – gaci z wrażenia nie urywa…

Następnie osoby z każdej grupy odpowiedziały na jedno pytanie: ile w tygodniu poświęcają godzin na ćwiczenia gry?
Odpowiedź była porażająca. Wirtuozi ćwiczyli niesamowicie więcej od przeciętniaków, a średniacy uplasowali się gdzieś bliżej środka.

Całkiem możliwe, że rodzimy się z pewnymi uzdolnieniami. Jednym łatwiej przychodzi operowanie słowem, inni mają zdolności manualne itd.
Ale to są predyspozycje, które należy wyćwiczyć, rozwinąć, doszlifować.

Znam takie mądre stare powiedzenie: majster z nieba nie spadł… Obecnie niektórym to powiedzonko może wydawać się jakieś wyalienowane, ale ono właśnie mówi o doświadczeniu, które wynika z poświęcenia wielkiej ilości czasu dla danej dziedziny.
Majster wiele lat przepracował w zawodzie, dzięki czemu posiadł wiedzę jak i praktyczne doświadczenie, a to razem wzięte daje mu przewagę nad normalnymi osobami nie siedzącymi w branży oraz nad młodzikami, którzy dopiero co ukończyli szkołę.

A czy robienie czegoś co inni uznaliby za wariactwo jest talentem czy objawem szaleństwa?
Czy gniazdo na prezentowanym zdjęciu to objaw szaleństwa, czy talentu?
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga…

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

1 komentarz

  1. Weronika

    Ptaszki działały metod ruskich z czasów II wojny światowej – pokonamy ich ilością!
    w końcu nakładłyby tyle gałązek, aż zakryłyby kolce…
    😀

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Jest taki tort, który zwie się wyszukiwarki internetowe. Microsoft chciał chapnąć z niego większy kawałek. Zapewne firma widziała okazję na zmniejszenie dominacji Google. Na początku roku, bo to jakoś w lutym było, Microsoft ogłosił uruchomienie ChatGPT w swojej wyszukiwarce Bing. Oczywiście wszystko dostępne tylko we własnej przeglądarce Edge. Upłynęło kilka miesięcy, można ocenić skutki – co wyszło z tego połączenia?

Google potwierdza – Jakość treści ma kluczowe znaczenie w SEO

Google potwierdza – Jakość treści ma kluczowe znaczenie w SEO

Jak wynika z niedawnej dyskusji pomiędzy Johnem Muellerem i Garym Illyesem z zespołu Google Search Relations, jakość to krytyczny czynnik wpływający na niemal każdy aspekt wyszukiwania. Podczas niedawnego podcastu „Search Off the Record” oboje zagłębili się w rolę jakości we wszystkim, od indeksowania po ranking stron internetowych w wynikach szukania.

ChatGPT chory na demencję starczą?

ChatGPT chory na demencję starczą?

Z różnych stron świata użytkownicy ChatGPT donoszą o coraz gorszej jakości generowanych przez sztuczną inteligencję odpowiedzi. Wygląda to dosłownie tak, jakby AI po prostu głupiało. To jakby człowiek w pierwszym stadium otępienia starczego. Każdy, kto ma dość częstą sposobność do korzystania z ChatGPT mógł zauważyć tą słabnącą jakość odpowiedzi.

WordPress & AI

WordPress & AI

Sztuczna inteligencja wchodzi wszędzie gdzie się da. Wręcz pcha się, choć w sumie lepsze określenie to, że jest popychana, bo to ludzie ją wpychają. Powstały już generatory stron oparte o AI, gdzie określasz swój biznes, a automatyczny kreator w bardzo krótkim czasie przygotuje całą stronę. WordPress, jako najpopularniejszy na naszej planecie system CMS także ma dodatki AI.