Nie znajdziesz tu nic na temat higieny listonoszy. Ten artykuł dotyczy podstawowych zasad bezpieczeństwa korzystania z poczty elektronicznej.
Ktoś może zapytać – jak to bezpieczeństwa? Przecież bomby w mailu nie dostanę! Bomby z TNT nie, ale bomby elektronicznej tak. Co prawda taka bomba nie zabije, ale potrafi mocno utrudnić życie.
Co jakiś czas klienci przestraszeni podpytują mnie o dziwne wiadomości email, dlatego pomyślałem aby coś skrobnąć, może się przydać.
Zagrożenia w poczcie elektronicznej są dwa:
1. Załączniki
Są to pliki dołączone do wiadomości. Otwieramy taki plik i uruchamiamy świński programik, który instaluje się na naszym komputerze. Świński nie dlatego, że człowiek pokroju świni go stworzył, lecz dlatego, że potrafi nabrudzić jak w chlewie.
To może być trojan, który zrobi z naszej maszyny komputer zombie, aby gdy przyjdzie odpowiedni moment dokonać przy jego pomocy zmasowanego ataku na wybrane serwery. Jeden komputer nic nie wskóra, ale mając do dyspozycji ileśdziesiąt tysięcy zombie sprawa robi się poważna.
Taki trojan może też sprawić, że będziemy mieli wyświetlane reklamy w przeglądarce. Czasami jest to bardzo uciążliwe, ponieważ boksy z reklamami zajmują większą część okna przeglądarki, a to bardzo utrudnia normalne przeglądanie stron internetowych.
Bywa, że mamy automatycznie otwierane okna lub zakładki z stronami, na które chce nas ktoś przekierować (sklep z viagrą, albo strony z golaskami w akcji).
W ostateczności możemy stracić zawartość naszego komputera, ponieważ wirus zablokuje do niego dostęp wyświetlając ekran z komunikatem: zapłać to odblokujemy…
Przy okazji partycja z danymi może zostać zaszyfrowana, czyli nic nie pomoże podpięcie twardego dysku do innego komputera.
Obecnie częste są emaile z fakturą do opłacenia, a plik faktury znajduje się w załączniku i jest spakowany. Spakowany to oznacza kompresję (miniaturyzację) specjalnym programem. W momencie rozpakowywania takiego archiwum są duże szanse na zainfekowanie komputera.
Dawniej sukces odniósł trojan, który zaszyty był w mailu: Przesyłam ci zdjęcia nagiej Anny Kurnikowej. To były czasy, gdy tenisistka odnosiła sukcesy na światowych kortach. W załączniku tej wiadomości znajdował się właśnie spakowany plik, który miał za zadanie zarażenie naszego systemu.
2. Dobrowolne podanie swoich danych
To jest drugie zagrożenie i może trudno w to uwierzyć, lecz część osób łapie się na ten numer. To coś jak wyłudzenie pieniędzy na wnuczka, czyli złodziej podszywa się pod kogoś innego, a my mu wierzymy i wpadamy w pułapkę dobrowolnie przekazując pieniądze.
Metoda na wnuczka w wersji emailowej wygląda tak, że otrzymujemy email z naszego banku lub z PayPal (płatności elektroniczne) z prośbą o zalogowanie, ponieważ wymagana jest jakaś tam procedura potwierdzenia danych lub zmiany hasła. Po kliknięciu w link przechodzimy na specjalnie przygotowaną stronę, która wyglądem jak i adresem przypomina oryginał. W oknie logowania podajemy swoje dane i już złodziej je posiada. Tobie wyświetli się komunikat: dziękujemy za potwierdzenie lub przepraszamy – przerwa serwisowa, albo coś innego, co uśpi twoją czujność.
Ale wyłudzenie danych może zostać przeprowadzone także w innym celu: aby pozyskać dane osobowe.
Wchodzimy na stronę internetową i podajemy komplet informacji o sobie, łącznie z numerem PESEL.
I niekoniecznie musi to być bank. Aktualnie częste są wiadomości email potwierdzające założenie konta. W tytule takiego maila czytamy: Konto zatwierdzone, a nadawca to jakieś tam biuro obsługi klienta.
W treści mamy podany login, hasło oraz adres witryny internetowej do zalogowania z zachętą, aby zacząć korzystać ze swojego konta.
Nie logowałem się więc nie napiszę czym to grozi. Mogę tu jedynie spekulować, że po zalogowaniu będziemy zachęcani do podania swoich danych, albo ktoś liczy, że nasz komputer będzie słabo zabezpieczony i po skierowaniu nas na taką stronę uda mu się zainfekować nasz system operacyjny.
Podstawowe zasady pocztowej higieny:
1. Nie otwieramy wiadomości od nieznanych osób z dziwnymi tematami.
Lepiej stracić informację dotyczącą ekstra okazji, niż borykać się z zainfekowanym komputerem.
Podkreślam – nie mam na myśli załącznika, chodzi o nie zaglądanie do tej wiadomości, po prostu od razu ją kasujemy.
To mogą być wiadomości w związku z kupnem czegoś, powiększeniem u facetów trzeciej nogi, info o super wygranej etc.
Często zdarzają się tytuły właśnie odnośnie opłacenia czegoś lub powiadomienie o nadaniu paczki, którą należy już teraz opłacić. Bezczelne zagranie, możliwe, że naciągacze liczą na zamieszanie u odbiorcy. Ktoś kto robi wiele zakupów przez internet może pomylić się w zamówieniach, w ten sposób płacąc także oszustowi.
2. Nie otwieramy załączników od nieznajomych.
Gdy już nas coś podkusi i otworzymy wiadomość to powinniśmy się mocno podrapać po głowie, czy otworzenie załącznika jest w pełni uzasadnione.
Czy masz 100% pewności, że ten załącznik musisz otworzyć? Jeśli jest cień wątpliwości skasuj wiadomość.
Załączniki powinny być ci znane. Powinieneś wiedzieć, że taka osoba lub firma będzie do ciebie wysyłać załączniki. Jeśli to firma to powinieneś też wiedzieć kiedy można się od nich spodziewać wiadomości i często nawet – jak taka wiadomość wygląda.
3. Nie otwieramy załączników od znajomych, gdy treść maila jest podejrzana.
Nawet jeśli nadawca jest nam dobrze znany, przykładowo to może być znajomy lub firma, z którą współpracujemy, lecz treść wiadomości będzie podejrzana to także nie otwieramy załącznika.
To są te przypadki, gdy oszuści podszywają się pod inne firmy rozsyłając jakieś potwierdzenia lub faktury.
Bywa też, że komputer naszego znajomego został zainfekowany i automatycznie rozesłał wiadomości do osób z jego skrzynki adresowej.
Należy w tym wypadku się zastanowić, czy od tej osoby lub firmy wiadomość wyglądała by w ten sposób? Czy oni mają taki styl pisania? Czy oni chcieliby, abym otrzymał taką informację, z takim załącznikiem?
4. Nie klikamy w adresy stron w podejrzanych mailach.
Możemy być zachęcani do wejścia na jakąś stronę, aby uzyskać rabat, kupić coś w okazjonalnej cenie, potwierdzić swoje dane itd.
Nigdy nie klikamy w te linki. Jedyne odstępstwo to, gdy jesteś w pełni przekonany, że ta osoba chciałaby podzielić się takim właśnie linkiem. Może sie spodziewasz wiadomości, a nawet jeśli to znajomy który koresponduje z tobą sporadycznie, to i tak rozpoznajesz jego styl pisania. Wtedy jest OK, ale jeśli wiadomość wygląda dziwnie to od razu do kosza.
Podsumowując – zdrowy rozsądek to podstawa. Najczęściej już po nadawcy i tytule maila można rozpoznać naciągaczy. A jeśli już uda im się nas zmylić, to nie wykonujmy tego, do czego chcą nas zachęcić – czyli do otwierania załączników lub wejścia na jakąś stronę.
A fotografię celowo dobrałem – sztuczny ogrodowy krasnal jakoś właśnie pasuje mi do naciągania. Taki krasnoludek udaje kogoś z bajki, a najczęściej po prostu straszy gdzieś pod krzakiem 😉
0 komentarzy