Wesoły błąd 404, czyli strony nie znaleziono

9 października 2017 | Po godzinach - Wszystkie wpisy, Poradnik | 1 komentarz

Pewnie nie jedna z osób czytających ten wpis spotkała się ze słynnym błędem 404. Zazwyczaj jest to pusta, biała strona wyświetlająca tekst w stylu: strony nie znaleziono.

Jeśli ktoś troszkę popracuje nad wyglądem błędu 404, wtedy pojawia się informacja jak wyżej, lecz zawarta jest w szacie graficznej strony, zamiast wyświetlenia na pustym i białym tle. To jest krok na przód, ponieważ ułatwia dalsze działanie osoby, która natrafiła na błędny adres.

Ale bywa, że czasami ktoś troszkę bardziej popracuje nad błędem 404. Oto przykłady stron naszych klientów:

dudimar.com.pl/404
blaskusmiechu.pl/404
helikon.bydgoszcz.pl/404
www.lecznicawyzyny.pl/404
swiatdrewnamontessori.pl/404
meduza.org.pl/404
kuchnie-bydgoszcz.info.pl/404

Oczywiście tutaj też musi być lekko wesoły komunikat:
www.itbvega.pl/404

Czemu dopracowywać stronę błędu 404? Co daje taka strona?

Po pierwsze należy określić, kiedy pojawia się błąd 404.
Zdarza się, że autor strony lub osoba redagująca treści na stronie, pozmieniają adresy podstron i nie zrobią automatycznych przekierowań ze starych adresów. Wtedy ktoś, kto ma zapamiętany adres lub może ten adres znalazł gdzieś w sieci (na forum lub blogu) wejdzie na podstronę, która nie istnieje i błąd mamy gotowy.
Bywa też, że korzystając z Google otrzymamy stronę z błędem. Jest tak zazwyczaj przez kilka dni, zanim Google nie zaktualizuje swojej bazy.

I teraz właściwe pytanie – dlaczego pracować nad wyglądem strony błąd 404?
Odpowiem pytaniem. Skoro ktoś może nie znaleźć podstrony, którą chciałby odwiedzić w naszym serwisie www, to dlaczego nie ułatwić mu życia? I dlaczego nie sprawić przy okazji, że w sytuacji, która nie jest powodem do radości, to osoba ta mimo wszystko uśmiechnie się, choć tak o odrobinkę?

Dopracowana strona błędu 404 sprawi, że w tych wyjątkowych sytuacjach internauta zamiast poczuć zniechęcenie do dalszego przeglądania naszej witryny otrzyma coś przeciwnego – bodziec, który sprawi, że jego negatywne emocje znikną lub przynajmniej w dużej mierze zostaną wytłumione.
Wystarczy odrobina kodowania, no i oczywiście skorzystanie z wyobraźni 🙂

Dlatego właśnie pusta biała strona z krótkim beznamiętnym tytułem „strony nie znaleziono” powinna odejść do lamusa. Skuteczniejsze jest wstawienie grafiki z wesołymi golaskami, jak ta z tego wpisu, a pochodzi ona ze strony błędu na dudimar.com.pl

 

Po godzinach

Google Bard, Chat GPT-4 oraz zmyślone sztuczne inteligencje

Google Bard, Chat GPT-4 oraz zmyślone sztuczne inteligencje

Temat AI jest wszędzie, w mojej pracy także się pojawił. Testowałem ChatGPT-4 na różne sposoby, jednym z nich było wydobycie informacji o innych sztucznych inteligencjach. Wyszło bardzo wesoło, można podładować swoje akumulatory 😉

Tajemnica Nabu – Gra audio

Tajemnica Nabu – Gra audio

Zapraszam do posmakowania innej formy gier na komputerze – do zatopienia się w świat dźwięku. Gra audio to taka forma zabawy,  gdzie zamiast wpatrywania się w ekran słuchasz i budujesz scenę w wyobraźni.

Co warto poprawić w sklepie internetowym?

Co warto poprawić w sklepie internetowym?

Temat dotyczy poprawy sklepu internetowego, jak więc możesz się domyślać chodzi o zwiększenie sprzedaży. Pytanie, które się za tym czai to – czy tylko reklama jest ważna? A może są czynniki w samej budowie sklepu internetowego, które hamują sprzedaż lub odstraszają klientów?

Prawidłowa postawa przy komputerze

Prawidłowa postawa przy komputerze

Przy biurku siedzę już całkiem długo, w tym roku bliżej mi będzie do pięćdziesiątki niż czterdziestki, a że jestem ciekawskie jajo, więc coś tam już zdążyłem przetestować w tym temacie. Może komuś się przyda, choćby aby przekonać się jakie są możliwości w tym temacie.

1 komentarz

 1. Jola

  Śliczne te czterystaczwórki! Jak zwykle – liczy się pomysł. Gratuluję!

  A dla tych co się wybitnie nudzą polecam strony błędów z grami w javascript.
  Teraz nie pamiętam już gdzie ale widziałam stronę błędu 404 na której można było pograć w SpaceInvaders, o taką właśnie:
  https://codepen.io/arcs/pen/vOwJBw

  Ktoś pamięta czasy starych automatów? 🙂

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *