Exploseum

20 czerwca 2016 | Na luzie, Po godzinach - Wszystkie wpisy | 1 komentarz

Byliśmy niedawno w Exploseum. To była męska wyprawa, dwaj faceci – duży i mały, rządni doświadczenia czasów wojny. Exploseum to muzeum fabryki materiałów wybuchowych z czasów II Wojny Światowej. Fabryka zlokalizowana była w podbydgoskich lasach, obecnie należy już do terenów miasta.

exploseum

Po wojnie na tym terenie zbudowano zakłady chemiczne Zachem wykorzystując część infrastruktury wojennej, a część pozostawiono nie wiadomo w jakim celu. Do dziś stoją w okolicy ruiny budynków jak i bunkrów. Te ostatnie dostępne są nawet w lesie na Kapuściskach, na skraju Zachemu i części mieszkalnej osiedla. Z tym, że są to ruiny, czyli trochę betonu wkomponowanego w ziemię. Jeśli chcesz zwiedzać to lepiej prosto do Exploseum się udać.

Twórcy Exploseum ciekawie wykorzystali oryginalne budynki. Właściwie to odrestaurowali mniej lub bardziej zniszczone ruiny. Szczegóły można znaleźć na stronie www.exploseum.pl

Fabryka na pierwszy rzut oka stanowi słabą atrakcję dla przeciętnego zjadacza chleba. Jednakże ktoś kto chce poznać historię tak wojenną jak i rozwoju technologii, spędzi tam miło ze 3 godziny pogrążony we wchłanianiu różnego typu informacji. Między innymi tych związanych z przymusową pracą w fabryce. Zmuszeni do pracy byli nasi rodacy oraz jeńcy wojenni, a liczba robotników sięgała kilkudziesięciu tysięcy osób.

Zrobiłem synowi zdjęcie w jednym z korytarzy. Później zrzucając do komputera przyjrzałem się jego wyrazowi twarzy. Chłopak miał minę odpowiednią do scenerii. W ogóle wyprawa ta nie stanowiła dla niego atrakcji w sensie rozrywki. Widziałem przejęcie w jego oczach w kilku miejscach muzeum. Co ciekawe młodzieniec lubi zabawę w wojsko, więc tu dość mocno mnie zaskoczył. Nie chcę gdybać w jaki sposób młody człowiek odebrał istotę sprawy tego miejsca, z pewnością był to proces podświadomy, a ten wpis nie dotyczy tego typu zagadnień.

Piszę o Eksploseum, ponieważ warto zachowywać takie miejsca, które ukazują do czego zdolny jest człowiek, gdy za bardzo zatopi się w robaczy świat i będzie patrzył wyłącznie pod kątem: tylko mnie – moje – dla mnie, jestem lepszy, jesteśmy wybrani, tylko my, tamci gorsi itp.

Przy okazji odwiedzin dowiedziałem się, że zlikwidowano szkołom darmowe wejściówki do Exploseum, ponieważ młodzież przysparzała problemu, dokładniej mówiąc niszczyła eksponaty. Nauczyciele byli bardziej zainteresowani eksponatami niż ich podopieczni, a młodzież pozbawiona kontroli robiła co chciała.

To wielka sztuka przekazywać wiedzę, tak aby uczeń chciał ją przyswoić. Twórcom Exploseum udało się przygotować dobrą trasę, ale to jest część, to jest podstawa. Pozostaje kwestia dobrego jej wykorzystania, czyli snucia odpowiedniej opowieści dla dzieciaków. I to jest kwestia może nawet i ważniejsza…

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

1 komentarz

  1. Anton

    Wybraliśmy się i my do Exploseum. Potwierdzam – muzeum wymaga skupienia, niby nie jest duże, ale jest to dobre świadectwo historii i można poczuć klimat i wchłonąć sporo z okresu świetności tej fabryki.

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Można to śmiało nazwać rewolucją, a zbliża się ona wielkimi krokami. Niektórzy spece od SEO zaczynają to zauważać i czasami gdzieś w sieci można spotkać ciekawe analizy. Wynika z nich, że strony www, którymi się opiekują piszący, przyciągają duży ruch, który jest niewspółmiernie wielki do środków jakie włożono w linkowanie. I to jest najbardziej zaskakujące, ten stosunek działań do efektów, zwłaszcza pod kątem linkowania.

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Tytuł wpisu to zbiór tematów, które przy niedzieli mnie naszyły, a że pod czaszką kipi kreatywność, to pozwalam jej się wydostać przy pomocy klawiatury. A i że kocham muzykę wszelkiej maści, to dziś się też podzielę pewnym smacznym kąskiem, który idealnie pasuje do mojego pisania o sztucznej inteligencji i jej zagrożeniach wynikających z jej rozwoju, bo i o tym też wspomnę.

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Zastanawiasz się może nad przyszłością WordPress’a? Pewnie nie. No chyba, że twój biznes oparty jest o tworzenie lub obsługę stron internetowych i czasami sprawdzasz czy twoje narzędzia mają potencjał w przyszłości. Albo może jesteś amatorem, który dzierga strony wieczorowo i sprawdzasz czy ten WordPress jeszcze długo pociągnie. A może ktoś Ci stawia stronę na WordPress’ie i chcesz dowiedzieć się czy długo ona podziała? Jeśli zastanawiasz się nad przyszłością WordPress’a to zapraszam do lektury.

CSS before i after dla Google są za ścianą

CSS before i after dla Google są za ścianą

Na oficjalnym profilu Google na platformie X pojawił się wpis „Zalecamy, aby nie dodawać znaczących treści ani symboli za pomocą pseudoelementów CSS ::before i ::after”. Spece z Google stwierdzają, że takie treści nie mogą być wykorzystywane do indeksowania stron. Jako ciekawostkę można dodać, że nie jest to zmiana w działaniu wyszukiwarki Google. Została ona po prostu wspomniana w dokumentacji.

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Jest taki tort, który zwie się wyszukiwarki internetowe. Microsoft chciał chapnąć z niego większy kawałek. Zapewne firma widziała okazję na zmniejszenie dominacji Google. Na początku roku, bo to jakoś w lutym było, Microsoft ogłosił uruchomienie ChatGPT w swojej wyszukiwarce Bing. Oczywiście wszystko dostępne tylko we własnej przeglądarce Edge. Upłynęło kilka miesięcy, można ocenić skutki – co wyszło z tego połączenia?