Niełamliwe spacje wstawiane przez edytor wizualny WordPress’a

10 grudnia 2018 | Po godzinach - Wszystkie wpisy, WordPress | 0 komentarzy

Czasami podczas edycji treści zaobserwować można dziwne ustawianie wierszy – niektóre słowa jakby na siłę są przenoszone do kolejnych wierszy. Winne za to są niełamliwe spacje.

Problem z niełamliwymi spacjami, które wstawia edytor TinyMCE jest dość tajemniczy. Nie każda osoba go doświadcza. W anglojęzycznej społeczności WordPress’a znalazłem wyjaśnienia, że za problem odpowiada przeglądarka Chrome, a nie edytor wizualny.

blank

Rozwiązanie problemu twardych spacji

Są różne rozwiązania, które nie zawsze działają i bywają całkiem pokraczne. Poniżej przedstawiam to, które sprawdziłem i jestem z niego zadowolony.

W rozwiązaniu tym zbędne niełamliwe spacje są usuwane w momencie zapisywania treści w bazie danych. To zapewnia, że obojętnie ile tych niechcianych znaków wytworzymy w trakcie edycji wpisu do bazy danych trafi wyczyszczony tekst.

W celu wdrożenia tej łatki wystarczy do pliku functions.php naszego motywu dodać mały kod:

function magic_remove_nbsps($content) {
$content = str_replace(array("\xc2\xa0", " "), " ", $content);
return $content;
}
add_filter('content_save_pre', 'magic_remove_nbsps');

Jest jedna wada tego rozwiązania – działa tylko dla nowych wpisów, a jeśli chcemy usunąć niełamliwe spacje z już istniejących wpisów należy wejść do każdego i kliknąć „zaktualizuj”. Nie musimy nic edytować, wystarczy, aby wpis został ponownie zapisany w bazie danych.

A zdjęcie co ma wnieść do tego wpisu?
Ten gołąb wyglądał na mądrego doradcę, pewnie dzielił się ze swoimi pobratymcami wiedzą. A co, normalnie poczułem się jak taki dostojny jegomość, który dzieli się z innymi swoją mądrością! Eeee, jak on w Smerfach się nazywał? Mądrala?   😉

Autor tekstu:

Autor tekstu:

Tomasz Bartosiewicz - Ojciec dyrektor

Ojciec bo pełni funkcję taty dla dwójki cudownych dusz, a dyrektor, bo jest szefem w ITB Vega 😉
Co mnie kręci: świat technologii oraz jak można go użytecznie wykorzystywać, maratony w basenie, wędrówki po starych górach, robienie zdjęć.
Mieszkam i pracuję w Bydgoszczy, ale wykonuję sporo prac zdalnych. Jeśli szukasz kogoś do stworzenia strony internetowej lub do jej aktualizacji, zadzwoń, z przyjemnością porozmawiam o Twoich potrzebach
507 96 11 46

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Po godzinach

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Wielkie zmiany w pozycjonowaniu stron internetowych

Można to śmiało nazwać rewolucją, a zbliża się ona wielkimi krokami. Niektórzy spece od SEO zaczynają to zauważać i czasami gdzieś w sieci można spotkać ciekawe analizy. Wynika z nich, że strony www, którymi się opiekują piszący, przyciągają duży ruch, który jest niewspółmiernie wielki do środków jakie włożono w linkowanie. I to jest najbardziej zaskakujące, ten stosunek działań do efektów, zwłaszcza pod kątem linkowania.

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Ghost in the Machine, IBM NorthPole, zasobożerność procesów myślowych i kreatywność sztucznej inteligencji

Tytuł wpisu to zbiór tematów, które przy niedzieli mnie naszyły, a że pod czaszką kipi kreatywność, to pozwalam jej się wydostać przy pomocy klawiatury. A i że kocham muzykę wszelkiej maści, to dziś się też podzielę pewnym smacznym kąskiem, który idealnie pasuje do mojego pisania o sztucznej inteligencji i jej zagrożeniach wynikających z jej rozwoju, bo i o tym też wspomnę.

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Przyszłość WordPress, czyli najpopularniejszego systemu CMS na planecie Ziemia

Zastanawiasz się może nad przyszłością WordPress’a? Pewnie nie. No chyba, że twój biznes oparty jest o tworzenie lub obsługę stron internetowych i czasami sprawdzasz czy twoje narzędzia mają potencjał w przyszłości. Albo może jesteś amatorem, który dzierga strony wieczorowo i sprawdzasz czy ten WordPress jeszcze długo pociągnie. A może ktoś Ci stawia stronę na WordPress’ie i chcesz dowiedzieć się czy długo ona podziała? Jeśli zastanawiasz się nad przyszłością WordPress’a to zapraszam do lektury.

CSS before i after dla Google są za ścianą

CSS before i after dla Google są za ścianą

Na oficjalnym profilu Google na platformie X pojawił się wpis „Zalecamy, aby nie dodawać znaczących treści ani symboli za pomocą pseudoelementów CSS ::before i ::after”. Spece z Google stwierdzają, że takie treści nie mogą być wykorzystywane do indeksowania stron. Jako ciekawostkę można dodać, że nie jest to zmiana w działaniu wyszukiwarki Google. Została ona po prostu wspomniana w dokumentacji.

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Wyszukiwarka Bing + AI = Coś niespotykanego!

Jest taki tort, który zwie się wyszukiwarki internetowe. Microsoft chciał chapnąć z niego większy kawałek. Zapewne firma widziała okazję na zmniejszenie dominacji Google. Na początku roku, bo to jakoś w lutym było, Microsoft ogłosił uruchomienie ChatGPT w swojej wyszukiwarce Bing. Oczywiście wszystko dostępne tylko we własnej przeglądarce Edge. Upłynęło kilka miesięcy, można ocenić skutki – co wyszło z tego połączenia?